Zastřelíme posledního jaguára dřív, než dojde ropa? Odpověď v neděli na ZOOMu

Čtyři premiérové dokumenty na dnešní den – to je neděle na ZOOMu. Přečtěte si, na co se můžete dnes těšit!
Jaguár zblízka
Jaguár zblízka
Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Aby byl ZOOM ještě lepší a aby vás dokumenty ještě víc bavily, připravili jsme na ZOOMu od května nové programové schéma. Také neděle v něm bude tvořena dvěma programovými bloky.

Můžete se těšit na dokumenty z bloků nazvaných Zázraky vědy a techniky a Ztracený svět dinosaurů. V každém bloku uvidíte vždy dvě zajímavé novinky. A co na vás čeká konkrétně?

Zázraky vědy a techniky

17.45 Proč se co děje (1,2)

Pracovní náplní Grega Foota je vysvětlovat divákům, proč se co děje, a ověřovat mýty a pověry. Je třeba pravda, že pokud by všichni lidé na světě poskočili v tentýž okamžik, pohnuli by planetou? Greg přiměje 50 000 lidí na hudebním festivalu, aby nadskočili. Získá představu, co by se mohlo stát. Dav sice způsobil malé zemětřesení, ale jinak nic. Dále se Greg rozhodne zjistit, jak chutná lidské maso...

18.55 Úžasná tajemství vědy (5)

Mnozí se domnívají, že přírodní katastrofy jsou zásahy vyšší moci. Vědci však poukazují na to, že některé mohou být ve skutečnosti vyvolány naší činností.

Při stavbě výškových budov změní hmota, kterou přidáme na zemský povrch, napětí zemské kůry. Čím je budova vyšší, tím hlouběji se napětí šíří. To vyvolává v oblastech se zemětřeseními obavy. Zemětřesení samo o sobě nezabíjí, nezabezpečené budovy ano. Proto v Taipei, kde postavili budovu o více než sto patrech, věnovali obrovskou pozornost jejímu zabezpečení. Navíc stojí na místě, kde se stýkají asijská a filipínská deska. Tlak budovy však působí maximálně do 80 m. Vážnější zemětřesení vznikají až v hloubce kolem šestnácti a více kilometrů. Jedna budova podle vědců nemůže zemětřesení rozpoutat. Ovšem větší stavby, jako jsou vodní nádrže, mohou být dostatečně velké, aby zemí pod sebou pohnuly. V roce 2008 zemřelo asi 90 000 lidí, když provincii Sečuán zasáhlo jedno z nejničivějších zemětřesení. Jen pár kilometrů odsud se na přehradě objevily velké trhliny. Naštěstí vydržela...


Ztracený svět dinosaurů

20.00: Jurské bojiště (5)

Napadlo vás někdy, jaká to musela být úžasná podívaná, když se střetli dva obří dinosauři a svedli boj na život a na smrt? Tým vědců provedl důkladné analýzy fosilních pozůstatků a na jejich základě vytvořil počítačové rekonstrukce prehistorických bitek. Ve virtuálním ringu se utkají největší a nejsilnější borci, jací kdy kráčeli po naší planetě… Americký dokumentární seriál (2008)


21.00 Na pokraji vymření (3)

Jaguáři patří mezi ohrožené druhy. Mizí jejich přirozené prostředí a jsou stříleni pytláky či rolníky.

V brazilském lese žije samice Lenda. Skupina zoologů ji pozoruje za pomoci vysílacího obojku. Její život se teď změní. Narodila se jí dvě mláďata. Vědci však zachytí signál jiného samce, který se k Lendě a mláďatům blíží. Zanedlouho jsou obě mláďata mrtvá. Zřejmě na ně zaútočil jaguár. Lenda se ho zalekla a prchá k lidským obydlím...

 

Programová skladba televizního kanálu Prima ZOOM nabízí dokumentární skvosty především z produkce BBC, National Geographic, Discovery či ZDF, ale i jiné, které v takové koncentraci nikde jinde nenajdete. Spousta dokumentů je divákům představena v české televizní premiéře. 14 tematických premiérových bloků bude pevně ukotveno tak, že od pondělí do neděle uvidíte vždy 2 novinkové bloky denně od 18.00 do 20.00 a od 20.00 do 22.00 hod. se zaměřením na:

premiérové bloky

18.00–20.00

20.00–22.00

pondělí

Volání divočiny

Největší katastrofy

úterý

Cestovatelé a dobrodruzi

Po stopách historie

středa

Zločin pod lupou

Fascinující příroda

čtvrtek

Tajemství Země a vesmíru

Zaostřeno na války

pátek

Záhady a konspirace

Úžasné oceány

sobota

Odkaz dávných civilizací

Úchvatná říše zvířat

neděle

Zázraky vědy a techniky

Ztracený svět dinosaurů

 

Po postupném přechodu na nové schéma bude celodenní struktura vysílání vždy 2x dva dvouhodinové bloky: 6–10 h, 10–14 h, 14–18 h, 18–22 h, 22–2 h a 2–6 h ráno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama