5 případů, kdy byl někdo zastřelen při natáčení: Zabíjet může i slepý náboj

Natáčení filmu, seriálu nebo televizního pořadu může být nebezpečnější, než by člověk čekal. Historie zná hned několik případů, kdy na place došlo k fatálnímu výstřelu.
Bradon Lee a Alec Baldwin
Bradon Lee a Alec Baldwin
Miramax Films / profimedia.cz

reklama

Populární herec Alec Baldwin zažívá osobní tragédii. Newyorský rodák, který byl v roce 2004 nominován na Oscara za vedlejší roli ve snímku Smolař, totiž na natáčení westernu Rust zastřelil kameramanku a zranění utrpěl i režisér. Není to však poprvé, kdy během natáčení filmu, seriálu či televizního pořadu došlo k zastřelení člena štábu. Známé jsou i čtyři další případy, kdy na place došlo k nečekané tragédii.

1. The Captive (1915)

Dávno předtím, než slavný režisér Cecil B. DeMille natočil věhlasné snímky Kleopatra (1934) či Desatero přikázání (1956), zpracovával v roce 1915 středometrážní historické drama The Captive. Během jedné scény se měli vojáci dobývat přes zamčené dveře, k čemuž si vypomohli střelbou ostrých nábojů. DeMille ocenil realismus, který tak scéna získala, ale přikázal komparzistům, aby ostré náboje vyměnili za slepé. V jedné pušce však ostré náboje zůstaly a při natáčení dané scény tak došlo k zastřelení jiného komparzisty Charlese Chandlera. Střela jej zasáhla do hlavy a na místě usmrtila.

2. Cover Up (1984)

Herec a model Jon-Erik Hexum natáčel v roce 1984 jednu z epizod detektivního seriálu Cover Up. V jednu chvíli měl k dispozici revolver Magnum nabitý slepými náboji. Natáčení se však protahovalo a Hexum začal být nervózní. Aby odlehčil situaci, rozhodl se se zbraní hrát ruskou ruletu. Ponechal v zásobníku jen jeden náboj, přiložil si revolver k hlavě a vystřelil. Přestože se skutečně jednalo o slepý náboj, z takové blízkosti je každý výstřel nebezpečný. Drobná exploze spojená s výstřelem částečně roztříštila Hexumovu lebku a způsobila mu masivní krvácení do mozku. Po převozu do nemocnice jej čekala složitá operace a Hexum pak ještě téměř týden bojoval o život; nakonec však neúspěšně.

3. Vrána (1994)

Nejznámější případ tohoto typu se odehrál 31. března 1993. Tehdy osmadvacetiletý Brandon Lee šel ve stopách svého otce Bruce – věnoval se bojovým uměním a herectví. V Severní Karolíně tehdy natáčel svůj nejambicióznější snímek Vrána, do jehož dokončení zbývalo jen několik dnů. Hlavní hrdina měl čelit výstřelu z revolveru Magnum, v němž však zůstal ostrý náboj. Lee byl okamžitě odvezen do nemocnice a po 12 hodinách boj o život prohrál. Jeho matka i snoubenka se následně zasadily o to, aby byl film dokončen a uveden.

4. Cops (2014)

Od roku 1989 mohou diváci amerických televizí sledovat dokument Cops (Poldové), který sleduje zásahy skutečných policistů a dalších ozbrojených složek proti zločincům. Dlouhodobá popularita tohoto observačního pořadu byla narušena v roce 2014, kdy byl během jedné akce postřelen kameraman a zvukař Bryce Dion. Zasáhl jej náboj vystřelený policistou, který rovněž zneškodnil lupiče zrovna přepadajícího restauraci. Přestože Dion nosil neprůstřelnou vestu, střela ho zasáhla kousek vedle, do nechráněného místa pod rukou. Zranění krátce po příjezdu do nemocnice podlehl.

5. Rust (2021)

Western Rust (Rez) stojí na Alecu Baldwinovi, který se vedle hlavní role chopil i produkce. Natáčení příběhu o stárnoucím psanci, jenž se vydá zachránit svého třináctiletého vnuka, však bylo pozastaveno z tragických důvodů. Baldwin totiž rekvizitou pistole zastřelil kameramanku Halynu Hutchins a postřelen byl i režisér Joel Souza. Dvaačtyřicetiletá kameramanka byla převezena do nemocnice v Novém Mexiku, kde byla prohlášena za mrtvou. Souza mezitím opustil nemocnici, proti Baldwinovi zatím nebyla vznesena žádná obvinění. Herec událost nekomentoval, každopádně se však jedná o noční můru filmových produkcí, která se však, jak výše uvedené příklady dokazují, občas bohužel stane skutečností.

reklama

reklama