31. března 2022 08:45

Záškrt stále zabíjí: Krk oteče do obvodu hlavy a hrozí ochrnutí. Jak funguje očkování?

Záškrt je jedním z onemocnění, která se u nás povedlo téměř vymýtit. V méně vyspělých částech světa je však stále nebezpečný.

Můžeme být skutečně vděční, že proti zhoubnému záškrtu existuje očkování a že je u nás povinné, protože epidemie téhle zákeřné nemoci zabíjely okolo třetiny nakažených a valnou většinu z těch, kteří infekci nezvládli, tvořily děti. A ačkoli ve většině případů začíná podobně jako angína, tedy zvýšenými teplotami, bolestí v krku, nechutenstvím a povlakem na mandlích, nemocnému brzy začne být jasné, že jde o něco ještě mnohem horšího; krk totiž může otéct i tak, že má stejný obvod jako hlava.

Diphtheria - Causes and Symptoms Causes: 👉Diphtheria is a serious infection caused by strains of bacteria called...

Posted by Dr.Aishwaya Amol Kelkar on Wednesday, September 8, 2021

Děsivé příznaky následují komplikace

Tou dobou už se ovšem povlaky rozšířily po celých mandlích, sliznici měkkého patra i čípku. Teplota se změnila na horečku a k nechutenství se přidala malátnost. Sliznice dýchacích cest postupně odumírá a tvoří se na ní takzvané pablány. Ty pak spolu s jako ořech zvětšenými lymfatickými uzlinami a další zbytnělou tkání na krku způsobí zúžení dýchacích cest. Namáhavé dýchání postupně vystřídá sípání a dušnost.

Brzy se přidají další zákeřné komplikace: zánět srdečního svalu, který je tím horší, čím dřív po propuknutí onemocnění se objeví, a obrna. Ta začíná většinou na měkkém patře, což komplikuje komunikaci i příjem tekutin; při pití vytékají nosem. Můžou ochrnout i svaly, s jejichž pomocí naše oči ostří, a dokonce i svaly v končetinách.

Sérum se pěstuje v koních

Nakazit se bakterií Corynebacterium diphtheriae je velmi jednoduché. Jde totiž o klasickou kapénkovou infekci. Zajímavé je, že podobně jako v případě tetanu samotná bakterie tělu vlastně neškodí, produkuje ale smrtící toxin, který se vstřebává do krve. Na tohle všechno přišel už v roce 1884 Friedrich Loeffler a jeho krajanovi, Emilu von Behringovi, stačilo jen sedm let, než dokázal veřejnosti představit účinné sérum, které fungovalo jak jako prevence, tak, podalo-li se včas, jako účinný lék. Během svého studia imunity zvířat proti záškrtu a tetanu totiž zjistil, že se v koňské krvi proti záškrtu vyvíjí antitoxin. Tím, že zvířata vystavoval vyšším a vyšším dávkám nemoci se mu nakonec povedlo z jejich krve sérum ‚vypěstovat‘. A tyhle „koňské továrny na léky“ využíváme doposud.

Očkování

Také očkování je zaměřené jen na škodlivý toxin a nikoli bakterii samotnou. Právě proti němu si po vakcíně vytvoří naše těla protilátky. V našem středoevropském regionu se nemoc od zavedení povinného očkování v roce 1946 povedlo skoro vymýtit, poslední případ jsme tu měli v roce 1995. Záškrtový toxinový antigen obsahuje hned první povinné očkování, které česká miminka dostávají.

Jinde (hlavně v chudších oblastech Afriky, Asie a Latinské Ameriky) jsou na tom ale hůř, a i dnes, pokud už nemoc propukne, záleží hlavně na jejím včasném rozpoznání. Není už sice smrtelná v polovině případů, u dětí a lidí nad 40 let ale smrtnost stále dosahuje asi 20 procent.

Zdroj: Vitalion

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom