Zapomeňte na meditace, tyhle 3 techniky vám pomůžou mnohem víc!

Potřebujete zlepšit soustředění, představivost a uvolnit se od stresu? Leckdo doporučuje meditace, ale jsou i jiné možnosti, jak těchto výsledků dosáhnout. Chcete znát pár tipů?
Jaké techniky místo meditace se vyplatí používat?
Jaké techniky místo meditace se vyplatí používat?
istockphoto.com

reklama

Nejednou jsme psali o přínosech meditace, které se týkají fyzické i psychické stránky. Často se mluví o uvolnění napětí, zlepšení soustředění, vůle a spoustě dalších výhod, k nimž vás pravidelné meditování dovede. Což je sice pěkné, ale právě podmínka pravidelnosti je pro leckoho těžko zkousnutelná. Jenže není třeba zoufat, existuje i několik dalších technik, jak dosáhnout lepšího duševního rozpoložení.

Otevřete oči

Bude to znít docela bizarně, ale jděte na procházku. Cože, řeknete si, proč by mě procházení po ulici mělo nějak obohatit? Jenže je to tak, i tak obyčejná činnost dokáže člověka velmi obohatit. Památné jsou každodenní procházky Immanuela Kanta, jednoho z nejvlivnějších filozofů západního světa, který se této kratochvíli s neochvějnou pravidelností oddával. Během rutinní procházky po okolí svého domova si totiž dokázal vyčistit hlavu a přijít na jiné myšlenky. Na něco takového už vůbec nejsme zvyklí – pokud nás totiž zrovna nezahlcují podněty, vytáhneme z kapsy smartphone a zábavu si najdeme. Naše mysl kvůli takovému stylu života nemá čas na zklidnění, uvědomění si svého okolí a odevzdání se vlastní představivosti. Když se půjdete projít po městě či po lese a jen budete vnímat všechny vjemy kolem sebe, třeba si začnete představovat svět i jinak. Stát se může cokoli, ale taková činnost vás nejspíš zklidní, rozvine vaši tvořivost a soustředěnost.

Technika představ

Jestli se leckdy cítíte unaveni, bez cíle a jen zoufale plující životem, může vám pomoci představa sebe sama v tom nejlepším světle. Zamyslete se nad vizí, v níž se vám všechno daří: vítězíte ve sportu, máte vztahy dle svých přání a jste prostě po všech stránkách úspěšní. Výzkumy dokázaly, že taková představa vám sice reálně nepomůže s motivací se k tomuto stavu přiblížit, ale budete se po ní cítit lépe. Když si člověk představí, co všechno by musel pro dosažení těchto cílů vykonat, může to být pořádně demotivující a nejspíš vás to k ničemu nedokope, to si řekněme na rovinu. Ale náladu vám to zlepší a třeba i chytnete životní směr, který vás dosud nenapadl.

Vnímání lepší meditace

Třetí technika je nejtěžší a možná až trochu filozofická. Nabádá vás totiž, abyste zkusili důkladně vnímat předměty ve svém okolí. Vezměte si do ruky třeba tužku, pořádně ji osahejte, náležitě si ji prohlédněte a věnujte jí maximální pozornost. Jak vypadá, jakou má váhu, z čeho je složena, jak voní… prostě se na daný předmět podívejte tak, jak jste to nejspíš ještě nikdy neudělali. Chce to trochu cviku, protože okamžitě vám začnou myšlenky utíkat jinam. Tato metoda ale může pomoci vaší orientaci v prostoru, pochopení vašeho okolí a dobití psychické energie.

Čím častěji budete tyto techniky opakovat, tím lépe vám samozřejmě půjdou, to platí stejně jako pro meditaci. Ovšem pokud je ta pro vás z jakýchkoli důvodů nepříjemná, možná tyhle alternativy dobře poslouží. Dejte jim šanci a uvidíte.

Text: MS

reklama

reklama