Za 20 letu tu budou kyborgové, varují špioni

Co nás čeká během dalších 20 let? Koho by to nezajímalo. Prestižní americký institut předpovídá, že budoucnost bude mnohem nečekanější, než jsme si mysleli.
Za 20 letu tu budou kyborgové, varují američtí špioni
Za 20 letu tu budou kyborgové, varují američtí špioni

reklama

Státy ztratí moc, bude nedostatek vody i energie a lidé se změní k nepoznání. To jsou tři nejdůležitější body předpovědi amerického institutu National Intelligence Council (NIC), kterou zveřejnil na konci roku 2012. Ve 140 stránkové zprávě shrnuje předpovědi toho, jak by se mohl vyvíjet náš svět v budoucích 20 letech. Není to nic hezkého, ale zpráva naznačuje, kde se otevírají okénka naděje. Podívejme se to, jak bude vypadat člověk.

Experti z NIC předvídají, že lidé se už za pár let změní k nepoznání: součástí našich těl se stanou kybernetické implantáty, čipy a také vnější umělé kostry. Tyto změny se samozřejmě budou týkat jen malé vrstvy vyvolených. Kolem roku 2030 by měly dosáhnout protézy takové kvality, že budou lepší než to, čím nás obdařila příroda. Umělé končetiny, vnější kostru a další vychytávky budou využívat především vojáci – umožní jim, aby se z vojáků stali supervojáci. 

VIDEO: Nejkvalitnější exoskeleton současnosti se jmenuje XOS 2. Vyzkoušel si ho i herec Clark Gregg, který si ve filmu Avengers zahrál agenta Coulsona:

Reálně už dnes tyto vnější kostry neboli exoskeletony testuje organizace DARPA, která pracuje pro americkou armádu. Vojáci v těchto speciálních ocelových oblecích budou mít větší sílu, budou rychleji běhat. Speciální jednotky, které „silová brnění“ budou používat, by mohly být obohacené o řadu dalších novinek. Mezi ně budou patřit psychostimulanty.

Psychostimulanty: Koktejly drog a dalších speciálních léků by daly vojákům větší výdrž, udržely by je vzhůru třeba dva dny nebo by pomáhaly snášet psychický stres, jemuž jsou v boji vystaveni.

Nic z toho by nás, běžné smrtelníky, nemuselo zajímat. Ale NIC předpovídá, že se těchto technologií chopí také soukromé firmy, které rády za vojenské patenty zaplatí. A ty pak změní i náš život. Protože stejné technologie příjemně ovlivní život ve stáří, prodlouží nám mládí a pomou tedy zvýšit například i délku života.

Napůl člověk, napůl stroj

Kromě vylepšování těla se bude zlepšovat i lidská mysl – také díky technice. Mozkové implantáty by nám mohly otevřít úplně nové dimenze. Nejdůležitější bude tzv. „neurální interface“ – propojí mozek se stroji. Právě přes toto rozhraní budou lidé ovládat kybernetické protézy, jež nám zaručí nadlidskou sílu i rychlost. A s velkou pravděpodobností také schopnosti, které si zatím vůbec nedokážeme představit. Může mezi ně patřit fotografická paměť, on-line služby přístupné přímo mozkovými příkazy nebo extrémně rychlé reflexy. NIC ve své zprávě tuto myšlenku neustále opakují: „Jestli je v budoucnosti něco jisté, tak je to fakt, že si ji nedokážeme představit."

Proto své předpovědi institut označuje jako „možné verze budoucnosti“. Smutné je, že většina technologií nebude dostupná pro „střední třídu“, tedy alespoň v horizontu oněch 20 let. Budou si ji moci dovolit jen vyvolení s dostatečně tučným kontem. Podle futurologů z NIC to společnost rozdělí na dvě vrstvy, které se budou lišit jako voda a oheň. Rozdíly mezi vylepšenými a normálními lidmi povedou k mnoha dnes nepředvídatelným (a už je to tu zase) konfliktům; ty budou muset řešit vlády. Bohužel, součástí stejného scénáře budoucnosti je, že moc národních států bude upadat – moc převezmou vlivní jedinci a bohaté firmy. Ostatně tento trend je vidět už dnes: má na váš každodenní život větší vliv český ministr financí nebo Facebook?  

Kdy nám zloději ukradnou kardiostimulátor?

Dalším, ne úplně představitelným rizikem, jsou hackerské útoky na kybernetické organismy. Už roku 2012 oznámila skupina vědců v časopise www.secure-medicine.org, že statisíce kardiostimulátorů se dají napadnout pomocí počítačového viru. Podařilo se jim to otestovat i experimentálně. Pomocí (přísně tajného) zařízení dokázali na 60 centimetrů dálkově řídit standardní kardiostimulátor značky Maximo – jeden z nejrozšířenějších přístrojů světa. Moderní kardiostimulátory totiž umožňují připojení k internetu, aby z nich lékaři snadno získali data.

Víc si o způsobu, jak ukrást kardiostimulátor, můžete přečíst TADY

Co to znamená pro bezpečnost? Především zcela nové možnosti pro grázly, darebáky a  organizovaný zločin. U výše zmíněného kardiostimulátoru třeba zatím není obrany proti použité metodě hackování.  Pro teroristy je to například velmi levná a účinná metoda, jak zabít vlivného politika – kardiostimulátor Maximo má například bývalý viceprezident USA Dick Cheney…

Pokud vás zajímají detaily, celou zprávu najdete tady: http://www.dni.gov/files/documents/GlobalTrends_2030.pdf

reklama

reklama