5. ledna 2021 02:00

Yorkshirský rozparovač: Sériový vrah Peter Sutcliffe zabil 13 žen pomocí kladiva a nože

Když 2. ledna 1981 dopravní policie na okraji Sheffieldu při běžné kontrole zastavila auto s Petrem Sutcliffem a 24letou prostitutkou Olivií Reiversovou, netušila, koho jí osud přihrál. Za volantem neseděl nikdo jiný než záhadný Yorkshirský rozparovač, který v uplynulých pěti letech brutálním způsobem zabil 13 žen a nejméně sedm dalších napadl a vážně zranil. Proč tak dlouho policii unikal?

Peter Sutcliffe se narodil v červnu 1946 v západní části největšího anglického hrabství Yorkshire. Po škole vystřídal několik manuálních zaměstnání a pracoval i jako hrobník, díky čemuž se u něj vyvinul poněkud morbidní smysl pro humor. Jeho prvním skutečným zaměstnáním byla práce u balicí linky v továrně na televizory, později mu ale jako samotáři učarovaly kamiony. Velkou roli v jeho životě od počátku hrály prostitutky – už jako mladík využíval jejich služeb a jedna z nich ho údajně se svým pasákem připravila o peníze.

Přesto se v roce 1967 Sutcliffe oženil a o deset let později se nastěhoval v Heatonu v západním Yorkshireu do domu pořízeného za úspory své ženy. Manželství nicméně bylo kvůli zdravotním potížím Sutcliffovy ženy Sinii bezdětné a Sutcliffe trávil stále více času obsesním pozorováním prostitutek a mužů, kteří se kolem nich točili.

Napadat ženy začal v roce 1969 a způsob jeho útoku byl vždy stejný – oběť nejprve několikrát udeřil kladivem zezadu do hlavy a poté jí nožem rozřízl břicho. V prvních třech případech ale Sutcliffa pokaždé někdo vyrušil, takže ženy, byť těžce zraněné, útok přežily.

Jeho první obětí se 30. října 1975 stala Wilma McCannová, matka čtyř dětí (2–7 let). Už v lednu 1976 vraždil Sutcliffe podruhé. Opět použil své „oblíbené“ vražedné nástroje, tedy kladivo a nůž. Policie byla zoufalá. Následovaly další a další útoky a vrah stále unikal. Jeho oběťmi byly převážně prostitutky, najdeme ale mezi nimi i bankovní úřednici nebo 16letou dívku. Po celých pět let, kdy Peter Sutcliffe řádil, si nebyly ženy a dívky v Yorkshireu jisté životem.

Šťastné zatčení a odsouzení

V okamžiku Sutcliffova zatčení na začátku ledna 1981 policisté netušili, o koho jde. Protože ale měl jeho vůz kradené poznávací značky (a navíc se Sutcliffe představil falešným jménem), vzala ho policie na služebnu. Tady proběhl standardní výslech, přičemž se vzhled zadrženého částečně shodoval s popisem sestaveným na základě výpovědí Sutcliffových obětí, které jeho útok přežily.

Události dostaly rychlý spád, když se policisté druhý den vrátili na místo Sutcliffova zadržení a našli opodál odhozené kladivo, nůž a provaz. Další nůž si Sutcliffe schoval do nádržky splachovadla na toaletě na policejní stanici. Následující den se Peter Sutcliffe přiznal, že obávaným Yorkshirským rozparovačem je on sám.

Své činy Sutcliffe hájil tím, že mu je údajně vnukl sám Bůh a čtyři různí psychiatři mu v přípravném řízení diagnostikovali paranoidní schizofrenii. Před soudem stanul 5. května 1981 a už po dvou týdnech byl vynesen rozsudek. Peter Sutcliffe byl odsouzen k 20 navazujícím trestům doživotí, které si měl s ohledem na psychiatrickou diagnózu odpykat v Broadmoorské nemocnici. V průběhu let na něj spoluvězni podnikli několik vražedných útoků, při jednom z nich přišel Sutcliffe o oko.

Tečku za případem Yorkshirského rozparovače učinil nový koronavirus. V listopadu 2020 byl Sutcliffe převezen do nemocnice s jasnými příznaky nemoci COVID-19. Odmítl ale jakoukoliv léčbu a v pátek 13. listopadu 2020 zemřel. Bylo mu 74 let.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom