Benedict Cumberbatch bude kouzelníkem ve válečném filmu War Magician

Britská armáda ve druhé světové válce využila i nečekaných služeb kouzelníka, který se však zřejmě příliš neosvědčil. Tuto zajímavou kapitolu z historie nám připomene chystaný film.
Benedict Cumberbatch bude kouzlit ve druhé světové válce. Jen samozřejmě trochu obyčejněji...
Benedict Cumberbatch bude kouzlit ve druhé světové válce. Jen samozřejmě trochu obyčejněji...
Marvel Studios / Paramount Pictures

reklama

Válka a magie? Tohle spojení by nás na první dobrou rozhodně nenapadlo, na druhou stranu je třeba uznat, že kdy jindy by měl být prostor na nadpřirozené jevy nežli právě v době nejvíce vymknuté z kloubů? Francouzská filmová společnost StudioCanal chystá adaptaci skutečného příběhu britského iluzionisty, který během druhé světové války zatápěl Němcům. A podařilo se jí před kameru i za ni sehnat zajímavá jména, jež si rozeberme hned potom, co si proběhneme skutečnou historii.

Zbytečný kouzelník

Příběh s prozaickým názvem War Magician (tedy pravděpodobně „Válečný kouzelník“) bude vyprávět o osudech Jaspera Maskelyneho. Anglický kouzelník byl na vrcholu popularity ve 30. letech, kdy o svých kouscích, zahrnujících polykání mečů, čtení mysli či karetní triky, napsal i knihu. Nejzajímavější období jeho života však nastalo po vypuknutí druhé světové války, kdy se rozhodl narukovat k ženistům. Předpokládal totiž, že svých schopností dokáže využít k umění válečné kamufláže.

Ačkoli Maskelyne o svých schopnostech nepochyboval, jeho okolí až tak nadšené nebylo. Oficiální válečné záznamy hovoří o tom, že jeho triky používané k maskování nebyly příliš užitečné, a tak většinu času strávil v zázemí, kde svými kousky bavil znuděné vojáky. Sám kouzelník však trval na tom, že vytvořil množství grandiózních atrap a figurín, jež opakovaně mátly německé nepřátele. Nekritickým pohledem proslula i kniha Davida Fishera s názvem War Magician, z níž bude film vycházet – můžeme tedy očekávat, že umělecký pohled na zapomenutého kouzelníka bude spíše oslavný.

Zkušení tvůrci

Režisér Colin Trevorrow, jenž se „Válečního kouzelníka“ ujme, zatím nejvýrazněji zaujal v roce 2015, kdy se mu díky filmu Jurský svět podařilo znovu dostat na vrchol popularity dinosaury. Povedené dobrodružství posunulo Spielbergovo jurské téma do 21. století a na rok 2022 je naplánován třetí díl nové série, za nímž stojí také Trevorrow. Do té doby Válečného kouzelníka jistě neočekávejte, zatím totiž neznáme ani termín natáčení, ani datum premiéry.

Jak už jste zjistili v titulku, role Jaspera Maskelyneho se ujme Benedict Cumberbatch (aka marvelácký Doctor Strange), jemuž je válečná tematika velmi blízká. Zahrál si totiž nejen ve stylovém dramatu 1917 a ve Spielbergově Válečném koni, ale i v životopisném dramatu Kód Enigmy, za které získal svou zatím jedinou oscarovou nominaci. Zdá se, že byste v současném Hollywoodu na kombinaci války a kouzelnictví nikoho povolanějšího nesehnali. Sám Cumberbatch se přitom snažil Maskelyneho příběh zfilmovat už od roku 2015, takže se navíc nemusíme bát toho, že by do své další magické role nedal všechno.

reklama

reklama