Vztahy matek a dcer skýtají obrovská nebezpečí! Jaká?

Již od počátků psychologie je vztah k matce zásadní. V případě dcer pak výrazně ovlivňuje i všechny následující vztahy. Chcete vědět, jak přesně?
Hádky s matkou zažil snad každý. Ovšem pozor na ně!
Hádky s matkou zažil snad každý. Ovšem pozor na ně!
istockphoto.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vztahy mezi matkami a dcerami patří mezi ty nejrizikovější v rodině. Dcery ve svých matkách totiž vidí určitý ideál, který jim načrtne, jak by jako dospělé měly vypadat. A nejen to – během dospívání je důležité se od tohoto ideálu odpojit, jakkoli je to leckdy nepříjemné, a vytvořit si svůj vlastní žebříček hodnot a přístupů k životním situacím.

Jestliže se všechny tyto procesy odehrávají v bezpečném rodinném prostředí, vývoj probíhá v podstatě ideálně; pokud jsou však vztahy narušeny, důsledkem je pravý opak a složité vývojové úkoly končí spíše špatně. To se projeví třeba sníženým sebevědomím, neschopností řešit konflikty, vyšším rizikem deprese a koneckonců i jakkoli rozmanitěji v závislosti na konkrétních problémech.

Důležitost mateřství

Výzkumů na toto téma je spousta, můžeme zmínit třeba příspěvek japonské psycholožky Kotomi Kitamury z roku 2008. Ta se zabývala kvalitou vztahu mezi matkami a dcerami a tím, jak se tento vztah projevil na spokojenosti dcer v dospělosti. 363 ženy vyplnily dotazníky týkající se výchovy, vztahu s matkou i aktuální životní spokojenosti. Je zajímavé, že velkou roli hrál rodinný stav a případné mateřství mladých žen.

V případě dospělých dcer, které se vdaly a měly děti, se jako klíčové ukázalo pouto s vlastní matkou v dětství a kvalita tohoto pouta následně ovlivnila jejich spokojenost; u žen, které ve věku mezi 26 a 35 lety byly single nebo které neměly děti, hrály větší roli aktuální blízkost a případná závislost matky na dceři a obráceně. Z toho lze vysoudit, že ženy, které kolem 30. roku života mají vlastní rodinu, se od své matky dokázaly odpoutat jednoznačněji, přestože se stále potýkají s důsledky vazby v dětství. Role matky je tedy pro dcery extrémně důležitá a separace je tak složitá i v pokročilém věku.

Nebezpečí špatného vztahu

Takže, když už víme, jak je vztah matek a dcer důležitý, pojďme se podívat na pár problémů, které může dysfunkční vztah vyvolat. Kupříkladu maďarští vědci zjistili, že negativní vazba mezi matkou a dcerou vedla k nižší sebehodnotě a většímu riziku poruch příjmu potravy. Ruku v ruce s tím jde i sebepoškozování a řešení problémů, což vychází z křehkého sebeobrazu, narušeného nedostatečnou podporou ze strany matky v raném dětství.

Abychom nekončili tak negativně, zmiňme i pozitivní vliv, který může hezký vztah s matkou mít. Vztah plný lásky a pozitivní energie s matkou vede následně k jistějším a plnějším blízkým vztahům dcer. Prostě a jednoduše – pouto, jež si mezi sebou ženy dokáží vytvořit, zásadně ovlivní i všechny ostatní. Takže pokud máte se svou matkou otevřený a příjemný vztah, velmi si ho važte!

 

Pokud chcete vidět drsné vztahy matek a dcer na vlastní oči, můžete se podívat na reality show Štiky, která už pár týdnů jitří emoce napříč diváckou obcí. Nezůstanete na pochybách, že problémy mezi rodiči a dětmi se nevyhýbají ani známým tvářím. Podívejte se sami:

Štiky: kdo je kdo 1

Štiky, bizarní realita jedné rodiny. Kdo je kdo?

Text: MS

Reklama
Reklama