Vzbouří se stromy proti lidstvu? Přestaly dělat něco, nač lidstvo spoléhá…

Stromy jsou klíčovým hráčem v boji o pohlcování oxidu uhličitého. Spoléháme se na ně, že v tom budou pokračovat i v budoucnosti – ale nyní se ukazuje, že se děje něco nečekaného…
Tohle je Groot, kdybyste nevěděli
Tohle je Groot, kdybyste nevěděli

reklama

V několika posledních desetiletích stromy ve střední Evropě vyrážejí listím dříve než v minulosti. Reagují tím na mírnější zimy a dříve přicházející jara. Díky tomu dokážou lesy absorbovat více oxidu uhličitého než v minulosti. S touto pro nás lidi velmi příjemnou změnou počítají o všechny klimatické modely.

Bohužel, zdá se, že se příroda proti našemu plánu tak trošku vzbouřila. Studie, která vyšla v posledním čísle časopisu Nature, upozorňuje, že stromy už přestávají s předčasným růstem listí. Zatím se tento trend „jen“ zpomaluje, ale vědci v práci upozorňují, že pokud bude pokračovat, mohl by se cyklus úplně zastavit.

„Zpomalení naznačuje současné a možná i budoucí oslabení schopnosti lesů absorbovat oxid uhličitý,“ uvedl autor práce Yongshuo Fu z Pekingské univerzity. Aby k tomuto výsledku vědci dospěli, analyzovali data o lesích za desítky let a ze stovek míst ve střední Evropě. Území, z něhož sbírali data, se rozprostírá od Dánska až po Bosnu. Jde o první práci, která se pokusila analyzovat údaje z reálného světa – ty předchozí pracovaly jen s laboratorními pokusy.

 

Zjištěné zpomalení je dost výrazné: v letech 1999–2013 došlo k útlumu o 40 procent oproti letům 1980–1994. „Zjistili jsme, že reakce na časnější příchod jara se za posledních 30 let hodně zpomalila a ještě více se zpomalit může,“ popsal závěry studie Fu. Autoři se domnívají, že stromy tak reagují na čím dál méně předvídatelné výkyvy počasí. Protože nedokážou předvídat, jaká zima nastane a kdy skončí, chovají se více obezřetně a šetří energii na výhon listů…

Od počátku průmyslové revoluce se průměrná teplota planety zvedla o 0,8 stupně Celsia, OSN by ráda, aby nestoupla o více než dva stupně. Pokud se ukáže, že nová studie má pravdu, budou se muset dosavadní klimatické modely výrazně upravit – k horšímu.

reklama

reklama