Výzva pro všechny šílence: proč nikdo nevyhrál milion dolarů?

Skeptik James Randi před lety vyhlásil milionovou výzvu, v níž mohli lidé s nadpřirozenými schopnostmi nabourat naše vnímání vědy. Nikomu se to ovšem nepovedlo...
James Randi v roce 2007.
James Randi v roce 2007.
Wikipedia Commons/ensceptico
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

James Randi je velmi zajímavý pán. Dlouhodobě se zabývá odhalováním podvodů a bouráním nevědeckých mýtů, jež jsou v naší společnosti zakořeněny. Tyto znalosti mu ostatně velmi pomohly i v kariéře kouzelníka, kdy desítky let vystupoval s kouzelnickými čísly. Ačkoli se vždy hrdě hlásil k tomu, že je podvodník a pouze dělá chytré triky, leckteří lidé tomu odmítli uvěřit a nařkli ho z toho, že skutečně vládne paranormálními silami. Ano, i takové bizarnosti se mohou dít, když lidem říkáte pravdu.

Výzva za milion dolarů

Randiho nejzajímavějším kouskem však bylo vyhlášení výzvy sloužící k dokázání nadpřirozených sil. V roce 1996 založil nadaci zaměřenou na vzdělávání a boření mýtů. Vložil do ní tisíc dolarů a díky dalším investorům se mu podařilo získat celý jeden milion dolarů, který nabídl tomu, kdo na vědeckých základech prokáže existenci nadpřirozených sil. Randi tak chtěl ukončit odvěký souboj mezi vědeckým nahlížením na svět a nevysvětlitelnými jevy.

První verzi této výzvy Randi zveřejnil již v roce 1964, až v 90. letech se však podařilo pevněji formalizovat pravidla. Výzva byla v roce 2015 ukončena, aby bylo možné peníze využít na jiné projekty. Během let se trochu měnila pravidla (například aby se mohli hlásit především renomovaní vědci a neplýtvalo se zdroji na náhodné senzibily z ulice), ale výsledek je jednoznačný – ze zhruba tisícovky přihlášených osob se nikomu nepovedlo uspět. Což platí i pro tuzemskou variaci této výzvy, o které jsme před pár lety psali.

Vědu nelze oblafnout

Přitom pravidla byla jasná a spousta mystiků na ně přistoupila. Definování vědeckosti totiž musely odsouhlasit obě strany, aby byly regule spravedlivé. Vědci či šarlatáni si byli svými schopnostmi obvykle jisti, a tak nebyl problém stanovit podmínky poměrně přísně. Randi byl opakovaně nařčen z toho, že situaci vždy postaví tak, aby testem nebylo možné projít, nebo dokonce že žádný milion dolarů ve skutečnosti neexistuje. Všechna tato obvinění však pocházela od těch, kteří výzvou neprošli nebo se jí odmítli zúčastnit, a tak není možné je brát úplně vážně.

Randiho přínos je každopádně nezanedbatelný v tom, že nám všem ukázal spoustu pochybných praktik, jež prostě nefungují. V průběhu let se lidé snažili vydělat milion dolarů dokázáním proutkaření, léčitelství pomocí kyvadel, přenosu energie mezi lidmi a dalšími aktivitami, které však vůbec nevyšly. Z našeho vědeckého pohledu na svět proto nelze tyto pochybné činnosti vyvrátit, lze však říci, že zatím nebyly prokázány; tudíž nelze tvrdit, že fungují. Leckoho ale nepřesvědčí ani to…

Text: MS

Reklama
Reklama