Vyrobit penis je pro přírodu nečekaně těžké. Vědci našli neznámý trik, jak si pomáhá

Zamysleli jste se někdy, jak příroda stvořila penis? Není to tak jednoduché, jak se zdá
Jak vzniká penis?
Jak vzniká penis?
pixabay.com

reklama

Kdy to začíná? 

Ať už jsme dnes mužem, nebo ženou, svůj život začínáme v mateřské děloze bez specializovaného pohlavního orgánu, teprve kolem devátého týdne se začne indiferentní útvar měnit na penis nebo klitoris.

“Rozhoduje se” podle hormonů, které se k němu dostávají. Celý tento proces je nesmírně složitý a víme o něm stále ještě příliš málo, už jen proto, jak je to citlivé a skryté téma. Nyní se ho rozhodli lépe prozkoumat, a tedy i pochopit vědci, kteří své výsledky popsali v odborném časopise PLOS Biology. Neříkají vysloveně, že by vysvětlili záhadu vzniku penisu, ale ve skutečnosti se k tomu velmi těsně přiblížili.

Jednou z přísad chemického koktejlu, který určuje vznik penisu, je testosteron. Jak asi každý ví, právě tento hormon je spojený s “mužstvím” zcela zásadně – má vliv na míru mužnosti u dospělých mužů, ale v menším množství se objevuje také u žen. V poslední době se o něm hodně mluví v souvislosti s atletkami, které mají výjimečně vysokou úroveň tohoto hormonu, takže projevují značně mužské znaky a při sportu jim to pomáhá vyhrávat, protože testosteron je spojený také například s množstvím a kvalitou svalové hmoty.

Vliv testosteronu na vývoj penisu

Ví se, že právě vliv testosteronu má na vznik penisu zásadní vliv, nyní ale vědci popsali ještě jeden mechanismus, o němž doposud neměli ani ponětí, říkají mu “zadní vrátka”. Během něj se hormon androsteron mění na chemickou látku DHT – ta vzniká při klasickém známém procesu i z testosteronu a určuje pak pohlavní charakteristiku dítěte. Jenže tahle zadní vrátka se obejdou zcela bez testosteronu, což je fakt, který výzkumníky značně zaskočil.
Už jen proto, že enzymy, které jsou potřebné pro tento proces, se nacházejí v játrech, štítné žláze a placentě. “Náš výzkum prokazuje, že maskulinizace plodu záleží nejen na varlatech, ale také na další tkáni v lidském těle, zejména na samotné placentě,” uvedl hlavní autor výzkumu Paul Fowler. Podle něj tento nečekaný objev může vysvětlovat řadu abnormalit, k nimž během vývoje penisu docházelo a vědci je nechápali. A také může v blízké budoucnosti pomoci s léčbou těchto problémů, vad nebo nedostatků. 
Už desítky let se totiž po celé planetě objevují u dětí dříve neznámé poruchy penisů, které jsou spojované zejména s plastovými měkčidly ftláty – o těch se ví, že mohou ovlivňovat práci hormonů v lidském těle. 

Text: MK

reklama

reklama