Výbuch velryby v roce 1970 živě vysílala televize. Na její odpálení se využilo půl tuny dynamitu

Jak odstranit páchnoucí mrtvolu obrovské velryby? Před 50 lety se to vyřešilo dost explozivně...
Velrybu roztrhalo 450 kg TNT
Velrybu roztrhalo 450 kg TNT
youtube.com / KATU News

reklama

Čas od času se stane, že moře vyplaví mrtvého kytovce. Pokud se tak stane v neobývaných oblastech, vše proběhne podle přírodních zákonů. O část se postará hniloba a přirozený rozklad, o něco masožravci a mrchožrouti. Pokud se ovšem tuny mrtvého masa ocitnou na pláži, kde rozkladem páchnoucí mrtvola obtěžuje lidi, nastoupí poněkud jiné, méně přírodní a přirozené postupy.

Zbytečně velká nálož

Začněme poněkud netradičně od konce. Kusy velryby padající po odstřelu z nebe zcela zdemolovaly jeden z vozů. Odpal se totiž stal pro ty, ke kterým se informace dostala, atrakcí, kterou hned tak neuvidí. Dělníci použili 450 kilogramů trhaviny, což je podle serveru Popular Mechanics šestina množství, které bylo potřeba k „vytesání“ tváře George Washingtona do památníku Mount Rushmore. Velrybu moře vyvrhlo na pláži nedaleko oregonského městečka Florence (v roce 2019 populace přesáhla pouhých 9 000 obyvatel) a odpal nařídilo Oregon Highway Division, instituce, která je dnes známá jako Oregonské ministerstvo dopravy.

14 metrů dlouhý vorvaň

Vorvaň, který na sebe 9. listopadu 1970 strhl pozornost zápachem a velikostí, vážil kolem 7 300 kg. Původní myšlenka byla na první pohled logická a provedení jednoduché – odpálením 14 m dlouhé mrtvoly dojde k „naporcování“ na tak malé kousky, že s nimi mrchožrouti nebudou mít mnoho práce a záležitost, a tedy i nepříjemný zápach, budou odstraněny. Válečný veterán, který měl možnost se k připravované akci vyjádřit, řekl, že je uvedené množství trhaviny zbytečně velké. Jeho námitky však nebyly vyslyšeny.

Dynamit byl odpálen 12. listopadu v 15:45. Výslednou explozi zachytil filmový kameraman Doug Brazil pro příběh reportéra novináře Paula Linnmana z KATU-TV v Portlandu v Oregonu. A my vám půl století staré, ale přesto zajímavé video připomínáme.

O vybuchujících velrybách, které se roztrhly vlivem nahromadění hnilobných plynů, jsme už v minulosti psali. Ovšem použití trhaviny k odstranění těla byl natolik unikátní případ, že se dostal nejen do médií, ale byl i parodován například ve filmu Policajti z Rena či v australské komedii Swinging Safari z roku 2018.

reklama

reklama