Všechny nejoriginálnější zebry světa najdete v jednom městě

Přechody pro chodce nemusí vypadat pořád stejně a nudně. Vezměme si příklad z Číny...
Nejoriginálnější zebry světa - Obrázek 3
Nejoriginálnější zebry světa - Obrázek 3
profimedia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O Číně píšeme často negativně – tamní megalomanství a ničení přírody jsou prostě obludné. Ale současně je tato říše v mnoha ohledech inspirující, třerba tím, jak si zde troufají nabourávat stereotypy a přicházet pořád s něčím novým.

V čínském městě Šen-jang (neboli Město na sever od řeky Šen) se rozhodli, že se něčím zapíší do paměti všech návštěvníků a že i místním obyvatelům zpříjemní život. A tak řadu přechodů pro chodce nechali upravit tak, aby byly zcela originální a nezapomenutelné. Jak se to hlavnímu městu provincie Liao-ning podařilo, se můžete přesvědčit v galerii: 

Kde se vzala zebra?

I když se nám může zdát, že tyto pruhované přechody pro chodce jsou tu s námi věčně, ve skutečnosti se poprvé objevily na světě až po druhé světové válce. Tehdy myšlenka zebry vznikla ve Velké Británii, konkrrétně v Transport Research Laboratory. Roku 1948 tam přišli s jednoduchým a levným nápadem, jak zlepšit bezpečnost chodců i automobilistů.

Když tuto myšlenku prezentovali tehdejšímu britskému premiérovi Jamesi Callahanovi, tak politik prohlásil, že to vypadý jako zebra. A chytlavá přezdívka byla na světě... Roku 1949 pak byly první pruhované přechody poprvé testovány na 1000 místech ve Velké Británii – a ukázalo se, že to funguje dokonce ještě mnohem lépe, než experti na dopravu doufali...

Reklama
Reklama