Vousy prokazatelně ovlivňují mužskou atraktivitu

Říká se, že se ženám líbí vousatí muži. Vousy na mužích jim dávají určité signály, jež jsou spojeny s atraktivitou, proto se jedná o velmi aktuální téma. Jenže jak to doopravdy funguje?
Jsou atraktivnější muži s vousy?
Jsou atraktivnější muži s vousy?
istockphoto.com

reklama

Pořádné vousy jsou trendem současné doby a spousta mužů si je nechává narůst do takové délky a objemu, jak jim to jen příroda umožňuje. Říká se, že se to spoustě žen líbí, a rostoucí obliba obličejového porostu tomu jen nasvědčuje. Co však o nás vousy říkají? Jaké signály tím směrem k ženám vysíláme? Další výzkum na toto téma nám řekl zase něco nového.

Zarostlá atraktivita

Tým australských vědců pod vedením Barnaby J. Dixsona získal opravdu rozsáhlý vzorek 8 520 žen, které se dívaly na obrázky mužů. Tyto obrázky byly počítačově upravené hned v několika ohledech. Jednak byli muži vyfoceni se čtyřmi rozdílnými typy vousů včetně kompletně oholené tváře. Fotografie navíc byly pozměněny tak, aby někteří muži měli ženštější či naopak mužštější rysy (tzn. vystouplejší nadočnicové oblouky či výraznější spodní čelist). A rozdíl samozřejmě hrálo i to, zdali ženy podle fotky vybíraly partnera pro krátkodobou aférku, dlouhodobý vztah nebo prostě toho, který se jim obecně líbí.

Pokud se účastnice dívaly na oholené tváře, jakákoli manipulace s mužským obličejem se jim nelíbila; menšího úspěchu se tedy dočkaly tváře jak s feminizovanými, tak maskulinizovanými rysy. To se ale netýkalo zarostlých obličejů, kde vousy tyto počítačové úpravy jednoznačně přebily. Ale pouze jediný výsledek byl skutečně výrazný: vousatí muži se ženám líbili v kontextu dlouhodobých vztahů. Co to tedy znamená?

Vousy pro každého

dřívější výzkumy naznačily, že pro krátkodobé románky si ženy vybírají muže s výraznějšími tvářemi (zmíněné nadočnicové oblouky a čelist), jelikož takové rysy značí fyzické zdraví, naopak pro dlouhodobé vztahy upřednostňují vousaté partnery, poněvadž vousy bývají spojeny s věkem a obecnou dominancí – tedy vlastnostmi, jež jsou pro vážnou známost důležité. V daném australském výzkumu se tedy potvrdil pouze druhý předpoklad.

Vousy tak dávají mužům ve výběru partnerek přece jen určitou výhodu. Budí dojem vyšší dominance, agresivity a zkušenosti, což na většinu žen z evolučního hlediska přece jen funguje. I obyčejné strniště dokáže zaujmout, obzvlášť v kombinaci s výraznou spodní čelistí, která v hustém porostu jinak docela zanikne. Dřevorubci a hipsteři prostě vědí, co dámy preferují, a tak z vědeckého hlediska nelze nošení vousů nedoporučit.

reklama

reklama