Výsledky voleb podle astrologie: Kdo bude novým premiérem?

Odhad výsledků letošních voleb je velkou hádankou pro všechny politology, sociology i samotné politiky. Ve hře jsou mnohé předvolební i povolební koalice a zásadní je i role prezidenta. Možná nám ale o výsledku voleb může něco napovědět astrologické nebe.
Může výsledky parlamentních voleb naznačit astrologie?
Může výsledky parlamentních voleb naznačit astrologie?
profimedia.cz

reklama

Ještě na konci minulého roku jsme oslovili vynikající českou astroložku Evu Prokešovou s dotazem, jak se podle ní bude vyvíjet politická situace v České republice v roce 2021. Samozřejmě, že nás nejvíce zajímaly parlamentní volby a jejich výsledky. Její předpověď si teď můžete prostudovat. Pro korektnost vám k přečtení ponecháváme text celý v „ich-formě“ a s ději již částečně uplynulými. Alespoň si můžete ověřit, jak moc se astrologie mýlí, nemýlí i jak dokáže být i neuvěřitelně přesná.

Atmosféra nadcházejících let

Příští rok 2021 v Česku vidím jako spíš pomalý, nejistý, nehybný. Jako by nás ovládla všeobecná letargie, kdy se neví, co bude, jen tak se čeká. Pokyny shora jsou nejasné nebo se různě mění a výhled do budoucna nemá zřetelné kontury.

Ztratíme chuť se do něčeho pouštět. Budeme málo rozhodní, akceschopní, možná i velmi unavení. Jako bychom čekali, že se něco stane, samo, zvenku, aniž bychom pro to museli něco udělat. Něco očekávali a ono to ne a ne přijít (Neptun kvadratura Mars 04/2020–02/2021, Neptun kvadratura Ascendent/Descendent 04/2021–02/2022).

Klid občas zčeří nečekané dění, občasné náhlé výkyvy, klidně z extrému do extrému, pozdě na jaře a pak na podzim. Je to takové zavlnění, neklid, myslím, že málo konstruktivní. Spíše nás zaskočí. Budeme postavení před situaci, na kterou bude třeba rychle zareagovat nebo bude pro nás neznámá. Případně je to znak, že rozdělení naší společnosti bude dál narůstat. Jeden extrém nebude rozumět druhému, propast se bude rozšiřovat (Uran kvadratura Neptun 04/2021, Uran opozice Merkur, vládce Ascendentu 06/2021–04/2022).

Zároveň je třeba si uvědomit, že náš stát má svůj horoskop a tím pádem nějaký svůj osud. To, co se děje ve světě, se nás ale dotýká, nežijeme ve vakuu. Takže spolu se všemi ostatními obyvateli planety budeme žít důsledky šíření covid-19, který celý svět nebývale zpomalil. Spousta lidí má strach, o své zdraví, možná existenční, možná dokonce ze smrti. Ekonomika zbrzdila, některé obory trpí na hranici přežití, jiné jsou přetížené.

To celé má nějaký hlubší smysl (Pluto konjunkce Jupiter, Saturn konjunkce Jupiter), který možná ještě teď nevidíme. Duchovně se zase jednou pohneme víc kupředu, abychom o tři roky později v letech 2023/24 skokově navázali (Pluto ve Vodnáři).

Co na to horoskop České republiky?

Dění na nebi vnímáme jako atmosféru doby. Dění v horoskopu státu, o kterém tu bude většina mého povídání, je víc konkrétní, naše. Tak jak jsme zapáleně na jaře 2020 šili roušky (Uran sextil Pluto, vládce VI. domu v dubnu 2020 jako jedna z mála pozitivních konstelací široko daleko), na podzim 2020 jsme rezignovanější a máme víc tendenci nerespektovat nařízení. Každý stát totiž na světové dění (alias situaci na nebi) reaguje po svém, dle svého vlastního horoskopu.

Výraznější dění nám, našemu státu přinesou až roky 2022–23. Jednak poněkud přituhne (Pluto kvadratura Venuše, vládce XII. domu) a jednak na nás začne mít větší vliv dění ve světě. Ukončíme desetiletou etapu propojování byznysu, politiky a médií a období mocenských zájmů a vlivů, které z toho plynou a nastoupíme novou etapu, kdy se dění u nás doma bude víc prolínat s děním ve světě (Pluto přejde do IX. domu).

Naše výchozí pozice pro to nebude ideální, koruna (Pluto kvadratura Venuše), státní rozpočet (VIII. dům) ani postavení našeho státu (Uran kvadratura Medium Coeli/Immum Coeli) nebudou v letech 2022–23 v dobré kondici. Pokud by si někdo myslel, že to se přeci děje už teď, tak si dovolím polemizovat. Teď jsou to první signály (Saturn kvadratura Venuše), situace ještě nedošla do krajnosti, to nás teprve čeká.

Právě to nás pošle do další etapy vývoje našeho státu spolu s tím, co se bude dít ve světě, protože následující rok 2023 bude ve světě přelomový. Od hmotných záležitostí, ať už je to ekonomická situace nebo stav naší planety (Pluto v Kozorohu, mezitím i Jupiter a Saturn tamtéž, Uran v Býku na nebi, tedy v zemských znameních), se posuneme ke společenským tématům, technologiím a otázkám rovnosti a svobody (Pluto ve Vodnáři, Uran v Blížencích na nebi, tedy ve vzdušných znameních). Nebo jinak řečeno, ještě dva tři roky budeme zpracovávat následky koronaviru a pak se všichni společně posuneme dál, do další kapitoly. Zda to bude důsledkem nebo ne, uvidíme.

Politická scéna České republiky na přechodu z jedné etapy do druhé

Pro naši politickou scénu jsou teď podle horoskopu Česka aktuální dvě zásadní tendence – už dlouhou dobu vnitřní mocenské zájmy (Pluto v VIII. domě, 2012/13–2022) a čerstvěji roztříštěnost, nesourodost, kterou bude snaha přemosťovat koalicemi (Uran ve XII. domě, 2019–2030/31). Konec první tendence už je na dohled, druhé téma je naopak čerstvé a v nějaké proměnlivé podobě s námi bude nadcházejících deset let.

Vnitřní mocenské zájmy (Pluto v VIII. domě, 2012/13–2022) souvisejí s propojením politiky, byznysu a médií. S technologií moci. Je zřejmé, že časově odpovídají účasti hnutí ANO ve vládě. Připomenu, že v roce 2013 bylo ANO poprvé zvoleno do Poslanecké sněmovny ČR, kam se dostalo jako druhé za ČSSD. V lednu 2014 byl Andrej Babiš jmenován ministrem financí a vicepremiérem a jeho řídit stát jako firmu si s Plutem v VIII. domě rozumí.

Pokud se chceme dohadovat o dalším vývoji Česka a úspěchu Andreje Babiše v příštích volbách, je nám vodítkem, že vnitřní mocenské zájmy, tak, jak je aktuálně známe, máme jako stát žít do roku 2022 a tam to končí.

Opakování opoziční smlouvy?

Nejprve objasním, co myslím pojmem politická roztříštěnost (Uran ve XII. domě, 2019–2030/31). Pomohu si paralelou z minulosti, a sice opoziční smlouvou. Protože tehdy šlo také o dění ve XII. domě našeho horoskopu. Pro osvěžení paměti připomínám, že to byla dohoda mezi ODS a ČSSD po předčasných volbách v roce 1998, která zaručila podporu menšinové vládě Miloše Zemana po celé funkční období 1998–2002.

Šlo o politikum mezi dvěma konzervativními stranami, které vyšly z voleb prakticky stejně silné, takže ani jedna z nich nedokázala samostatně sestavit vládu. Jednalo se o nestandardní řešení situace, smlouvu mezi vládní a opoziční stranou, že vládě nevysloví nedůvěru. K překvapení všech, protože před volbami se strany prezentovaly jako ostří rivalové a jejich užší spolupráce se zdála vyloučená. Přesně v těch letech procházel Saturn (1998–2002) XII. domem.

Něco podobného máme před sebou, ovšem na mnohem delší dobu a v úplně jiných energiích. Bavíme se o období více než deseti let, od roku 2019 do let 2030/31. Řešením tedy bude opět nějaké politikum dané situací. Bude, podobně jako opoziční smlouva, stát na vnitřní dohodě mezi zúčastněnými subjekty. A protože se tentokrát jedná o Uran a nikoliv Saturn, nepůjde o dohodu mezi dvěma největšími a zároveň dominantními stranami, které byly podobně silné. S Uranem půjde o snahu přemostit roztříštěnost politického spektra, a to co do subjektů, tak co do názorů. Spojit nespojitelné.

Shoda a soulad budou slabým místem tohoto uspořádání. Bude nutné respektovat individualitu druhých, hledat a nalézat kompromis přes všechny odlišnosti, možná za cenu značných ústupků. Že takové nastavení bude velmi těkavé a nestabilní, podléhající výkyvům a že může kdykoliv náhle, bez předchozího varování skončit, je nasnadě.

Saturn též ukazoval na spojení tradičních konzervativních stran, energie Uranu je o pružnosti, otevřenosti, štíhlosti, digitalizaci. To odpovídá hodnotám Pirátů, zřejmě i STANu. Jejich relativní neideologičnost a to, že obě vznikly z občanské společnosti si je s Uranem blízké.

Máme zřejmě deset let na to, aby se na naší politické scéně etablovala jiná mentalita, již nedotčená děním před rokem 1989. Prostor dostanou nové subjekty, které budou vybudovány na jiných základech než tradiční politické strany.

Vláda pojede svůj populismus, volby budou hodně zajímavé

V roce 2021 se bude zdát, že vláda nemá situaci pevně v rukách. Až do dubna budou ministři nejednotní, občas si budou navzájem protiřečit, my nebudeme vědět, koho poslouchat, čí slovo platí a kdy se včerejší rozhodnutí změní jako na obrtlíku (Uran kvadratura Neptun, vláce XI. domu 06/20–04/21).

Od pozdního jara 2021 až do začátku roku 2022, to vypadá spíš na nejistotu, váhavé kroky vlády (Neptun kvadratura Ascendent/Descendent z XI. domu, 04/2021–02/2022). Vláda bude otálet s rozhodnutími, možná nechá některé záležitosti svému osudu nebo je odloží na neurčito. Zejména ty nepopulární. Je to takové dění odnikud nikam, jako bárka na moři.

Dále poroste populismus vlády (Neptun kvadratura Ascendent/Descendent z XI. domu, 04/2021–02/2022), od dubna 2021 ještě víc, zřejmě s blížícími se volbami. Na jednu stranu přijdou další sliby a budou lidé, kteří na ně rádi uslyší. Zároveň si myslím, že budou i tací, kteří už budou mít slibů dost nebo si uvědomí, kam vedly ty předchozí. S naší národní povahou někdo může sliby také zesměšňovat.

Parlamentní volby – politický rébus na obzoru

Na podzim nás čekají volby do Poslanecké sněmovny,ČR. Přes všechen populismus myslím, že proběhnou v atmosféře pasivity a nerozhodnosti nás voličů. A po volbách nastane velký rébus, jak z výsledků sestavit vládu. Myslím, že o něco větší než kdykoliv jindy. Ve smyslu přílišné rozpolcenosti, nemožnosti dohody, názorových neshod (Uran opozice Merkur, vládce Ascendentu, listopad 2021).

Mohu se domnívat, že buď vyhraje jedna silná strana, která bude mít problém k sobě najít spojence (zřejmě ANO), nebo se bude o vládu pokoušet více menších stran, které nebudou dohromady dost silné a příliš kompaktní (zřejmě Piráti a STAN). Každopádně to bude dost neřešitelné a chaotické. Může se také stát, že obě tyto cesty se budou jevit jako rovnocenné a bude těžké se mezi nimi rozhodnout.

Zdá se mi, že jednání budou trvat dlouho, do konce roku bych výsledek nečekala (Saturn opozice Neptun, vládce XI. domu, 12/2021), reálně vidím sestavení vlády třeba až na únor (Saturn vstupuje do X. domu, 02/2022) s tím, že vláda, která vznikne, bude mít složitou situaci, bude fungovat jakoby pod podmínkou nebo pod tlakem situace či ostatních subjektů (Pluto kvadratura Venuše, vládce XII. domu 03/2022–10/2023, která tímto začíná). A ve svém konání a rozhodování nebude nijak silná, alespoň na začátku nedostane silný mandát (Neptun kvadratura Ascendent/Descendent 02/2022, tam ovšem končí).

Pro povolební uspořádání mám tedy dva scénáře. Stručně řečeno první z nich říká, že řídit stát jako firmu ještě vyhraje volby, ale první rok vládnutí bude natolik kritický, že jej dost pravděpodobně ve zdraví nepřežije. Druhý říká, že čas řídit stát jako firmu se už opravdu naplnil, z voleb vyjde jiný vítěz a ten se bude učit vládnout, bude dělat začátečnické chyby nebo prostě bude řídit stát ve velmi náročném období, které mu bude svazovat ruce v tom, co si vytýčil.

První scénář povolebního uspořádání

První scénář říká, že ANO sestaví vládu, která ale nebude příliš silná, protože bude mít problém k sobě sehnat spojence. Bude držet na nějaké politické podmínce, klidně zákulisní. Nebo bude pod velkým tlakem, ať už okolností nebo jiných politických subjektů. Případně obojí (Pluto kvadratura Venuše, vládce XII. domu, 03/2022–10/2023).

Jen co se chopí vlády, ukáže se, že je třeba řešit nějaká zásadnější témata, peníze budou určitě jedním z nich, a to ještě výrazněji, než v roce 2020 (Pluto kvadratura Venuše, 03/2022–10/2023).

V průběhu jara, pozdního jara, nás relativně pevnou rukou provede úskalími, která přijdou (Saturn trigon Ascendent, 03/2022–12/2022, Saturn konjunkce Uran, vládce X. domu, 04/2022–01/2023). Výkonnost, efektivita a výsledky, které tady zažijeme poprvé, budou vládu provázet po celý rok 2022, to je něco, na co se můžeme těšit. Vláda bude prostě fungovat.

V té době se začne blýskat na lepší časy, cizina se ukáže jako příznivě nakloněná a perspektivní. Najdou se zdroje peněz pro podporu růstu, expanze. Tady se všichni hodně nadechneme. Naposledy za této konstelace běžely intervence centrální banky, víme, že tentokrát pomohla (to vše Uran sextil Jupiter ve II. domě, 05/2022–03/2023).

Začátek prázdnin přinese nějakou krizi, která může stabilitu vlády velmi, velmi rozkolísat (souběh Pluto kvadratura Venuše 06/2022 a Uran kvadratura MC/IC, 07/2022–04/2023). Protože od začátku není silná, má své slabiny, bude to na hraně. Ve hře je za mne i varianta, že to vláda nepřežije a vlastně je dost pravděpodobná. Ukáže se, že jako stát nejsme v dobré kondici, zřejmě jako důsledek ekonomické krize způsobené koronavirem. Asi si umím představit, že po lockdownech budeme rok fungovat ze setrvačnosti a teprve pak se ukáže. Nebo může přijít i cosi nového, nečekaného, na co se nejde dost dobře připravit.

Pokud by vláda opravdu nepřežila, myslím, že v srpnu bychom měli novou, funkční (Pluto opouští VIII. dům 08/2022, Saturn konjunkce Uran, vládce X. domu 07/2022, Saturn trigon Ascendent 08/2022).

Druhý scénář povolebního uspořádání

Druhý scénář říká, že z voleb na podzim 2021 vládu sestaví na jaře 2022 uskupení mladších pružnějších stran modernějšího střihu (Uran prochází XII. domem). Čekají je úplně stejné překážky, měsíc za měsícem tak, jako jsem popisovala v předchozí variantě. Jen k nim budou přistupovat z jiného výchozího bodu.

Jejich nevýhodou bude zřejmě jejich menší velikost a názorová nejednotnost, kterou budou přemosťovat. Možná věci uvidí hodně ostře a radikálně. Možná otevřenost není vždy to jediné nejlepší řešení na všechno, dohody za zavřenými dveřmi dávají někdy lepší prostor pro vyjednávání. Možná budou postrádat trpělivost politických matadorů, vědomí, některá témata je třeba vysedět, diskutovat o nich tak dlouho, než se dojde konsensu (vše Uran ve XII. domě).

Také nemají zkušenost s vládnutím a je možné, že se budou za pochodu učit, jak jejich otevřené principy aplikovat na vedení státní mašinerie. Budou se od nich očekávat výsledky a oni přitom budou teprve nastavovat procesy. Nebo se ukáže, že jsou se svými postoji skvělí oponenti a opozice jim sluší mnohem víc než vláda, případně lokální politika jim jde mnohem lépe než celostátní.

V prvních dvou letech se neobejdou bez fatálních politických chyb a narážení na velký odpor jiných politických subjektů. Také přebírají stát v jiné kondici než předchozí vláda, a to jim ztěžuje pozici. Nebudou mít tu výhodu jako současný premiér, který může směle prezentovat skvělé výsledky na grafech, které jsou ovšem výsledkem opatření předchozích vlád (Pluto opozice Venuše).

Pokud nastane tento druhý scénář, pak ono zmíněné uskupení mladších pružnějších stran modernějšího střihu nastavuje principy, které budou naši politickou scénu charakterizovat po příští dekádu. Jsou pionýry tohoto procesu (Uran ve XII. domě, 2019–2030/31).

Ani jejich vláda nebude silná. I jejich vláda bude podléhat politickým tlakům. I oni budou muset řešit velké věci. Taky by mohli v létě padnout, vystřídal by je někdo o fous zkušenější, tradičnější, konzervativnější. V tom je osud spravedlivý.

Volební astrologická tečka

Kdybych to měla nějak shrnout, ať vyniknou základní kontury – rok 2022, první povolební rok, je krom jiného dění rokem velké neprůchodnosti a zatíženosti naší politické scény (Pluto kvadratura Venuše, vládce XII. domu, 03/2022–10/2023), rokem velmi, velmi nestabilní vlády (Uran kvadratura osa Medium Coeli/Immum Coeli, 07/2022–04/2023) a ukončením dlouhé etapy technologie moci a spojení politiky, byznysu a médií (Pluto vstoupí do IX. domu). Jestli bude premiérem Andrej Babiš nebo někdo jiný, je ve světle astrologické předpovědi trochu irelevantní, protože při sestavování vlády ho čeká mnoho překážek a v roce 2022 mu v důsledku krize hrozí i pád.

reklama

reklama