Voda v Kapském městě dochází. Kdy bude metropole úplně na suchu?

Zní to skoro nepředstavitelně, ale obří čtyřmilionové město bude brzy zcela bez vody. Jsou katastrofické scénáře na místě? Jak celý problém vznikl? A kde dále nebezpečí hrozí?
Jihoafrická metropole Kapské město čelí kritickému suchu.
Jihoafrická metropole Kapské město čelí kritickému suchu.
Wikipedia Commons/Andrew Massyn

reklama

Kapské město, nacházející se v nejjižnější části afrického kontinentu, sice není ani hlavním městem Jihoafrické republiky (tím je Pretoria), ani největším (Johannesburg je s aglomeracemi o poznání zalidněnější), přesto se jedná o velmi zásadní metropoli nejen jihoafrického regionu. Kapské město je totiž jednou z nejstarších evropských osad, kterou mořeplavci ze starého kontinentu na svých cestách zakládali. O bezmála čtyřmilionové metropoli se však v posledních měsících nehovoří pro její bohatou historii, nýbrž velmi nejistou budoucnost: jakkoli to může znít neuvěřitelně, obří město se již brzy zřejmě bude muset obejít bez vody.

Kapské město na suchu

Voda v zásobnících se tenčí a není zdrojů, které by ji doplnily. Již tři roky ve městě a okolí trvají nekončící sucha a na konec letošního dubna předpovídali tamější odborníci moment, kdy voda dojde úplně. Před pár dny se objevily zprávy, že k uzavření vodovodních kohoutků dojde až v první polovině května, ovšem tento den se každopádně blíží. Proto se objevují kampaně, která nám mohou znít až absurdně – všelijaká videa či letáky nabádají lidi, aby omezili led v pití nebo se rychleji sprchovali. Pro nás něco těžko představitelného, pro Jihoafričany však každodenní problém způsobený dlouhotrvajícími nadměrnými suchy. I ta musejí jednou skončit a životodárný déšť nakonec přijde, ovšem na přízeň počasí už čekají v Kapském městě tak dlouho, že se kritický okamžik nebezpečně přiblížil.

Působí to skoro jako utopická vize budoucnosti z postapokalyptických filmů; v horizontu několika týdnů přestane téct voda z kohoutků a ozbrojení vojáci budou dohlížet na rozdávání značně omezených přídělů. A tímto scénářem to dokonce vůbec končit nemusí…

Metropole v ohrožení

Vkrádá se standardní otázka, kdo za nastalou situaci může? Jak již bylo naznačeno, několikaleté extrémní sucho je natolik zásadním a přitom nevypočitatelným jevem, že na podobnou katastrofu nemůže být připraveno snad žádné město. V tom Kapském navíc situaci ztěžuje i jeho rozsáhlý rozvoj, během něhož došlo za poslední dvě dekády ke zdvojnásobení počtu obyvatel; lidský faktor a nevypočitatelná příroda tak ruku v ruce mohou za tento problém, jenž může časem postihnout i další metropole. Odborníci hovoří o globálním oteplování, kvůli kterému se může jednat pouze o první vlaštovku, jež naznačuje osud mnoha dalších měst po celém světě. To se týká například mexické metropole Mexico City, australského Melbourne, indonéské Jakarty či několika indických velkoměst.

A jaké je řešení nastalé situace? Vedení města se snaží zpracovat mořskou vodu pomocí odsolovacích zařízení, stejně tak pracuje na hlubších vrtech směřujících k nalezení podzemní vody. Tyto procesy však budou chvíli trvat, a tak je velmi pravděpodobné, že obyvatelé Kapského města budou muset nějakou dobu s vodou nakládat nesrovnatelně opatrněji.

Text: MS

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama