Vlhčené ubrousky způsobí kanálovou apokalypsu, varují experti

Dospělí lidé čím dál více používají hygienické ubrousky. Přestože korporacím, které je vyrábějí, to přináší obří zisk, pro lidstvo jako celek to znamená nezanedbatelný problém.
kanalizace - číhá v podzemí apokalypsa?
kanalizace - číhá v podzemí apokalypsa?
Facebook.com/thinkstock.com

reklama

Pod městy je ještě jeden další svět – neviditelný a zapáchající. A navíc nesmírně zranitelný. Špatné je, že jsme na něm jako lidé zcela závislí. Jakmile přestanou fungovat stoky a kanály, přestanou fungovat i města.

Výrobci lžou. Nebo alespoň nemluví pravdu

Přestože výrobci hygienických ubrousků tvrdí, že jejich výrobky jsou zcela odbouratelné a splachovatelné, realita je zcela jiná. Řada amerických měst, respektive organizace, které se starají o jejich kanalizace, nyní výrobce těchto hygienických pomůcek žaluje; ubrousky nejenže se samy nezničí, ale naopak ničí kanalizační systémy. Podle expertů, které oslovil deník Atlantic, jde o časovanou bombu, která jen tiká, aby způsobila městům problémy. Obří, hnědé, páchnoucí problémy…

Vlhčené ubrousky se totiž po spláchnutí spojují se ztuhlým tukem, který pochází z vyhozeného jídla. Společně vytvářejí hmotu, kterou experti nazývají „fatberg“ neboli „tukovec“. Jde o obdobu ledovce, jen tvořenou nikoliv čistou vodou, nýbrž směsí výkalů, tuku a vlhčených ubrousků. Tato hmota je prakticky nezničitelná a především se nekontrolovaně zvětšuje. Vloni z londýnských kanálů vytáhli desetimetrový kus takového hnusu – celá operace vyžadovala speciální přístroje a stála v přepočtu asi 10 milionů korun.

Světový problém

Podobné případy hlásí metropole z celého světa – konkrétně Newcastle, Sydney, San Francisco, Miami, New York City, Toronto a Washington. Experti varují, že testy, které tvrdí, že se ubrousky rozkládají, jsou zcela nesmyslné. Počítá se přitom s tím, že ubrousky celé hodiny leží a rozkládají se v trubkách – reálně přitom skončí velmi rychle v kanále, kde se spojí s nějakou další hmotou.

Celý průmysl výroby hygienických ubrousků si nastavuje regulační cíle sám, ale zjevně to nefunguje, varují experti na téma. A nejde jen o problém jedné země, nýbrž o záležitost většiny metropolí celého světa.

Jeden z největších amerických výrobců vlhčených ubrousků, společnost Dude Wipes, nedávno propadla u testů, když se ukázalo, že jejich produkt při experimentu putoval kanálem téměř kilometr daleko – aniž by se sebeméně poškodil…

Text: MK

reklama

reklama