Vlhčené ubrousky způsobí kanálovou apokalypsu, varují experti

Pod městy je ještě jeden další svět – neviditelný a zapáchající. A navíc nesmírně zranitelný. Špatné je, že jsme na něm jako lidé zcela závislí. Jakmile přestanou fungovat stoky a kanály, přestanou fungovat i města.
Výrobci lžou. Nebo alespoň nemluví pravdu
Přestože výrobci hygienických ubrousků tvrdí, že jejich výrobky jsou zcela odbouratelné a splachovatelné, realita je zcela jiná. Řada amerických měst, respektive organizace, které se starají o jejich kanalizace, nyní výrobce těchto hygienických pomůcek žaluje; ubrousky nejenže se samy nezničí, ale naopak ničí kanalizační systémy. Podle expertů, které oslovil deník Atlantic, jde o časovanou bombu, která jen tiká, aby způsobila městům problémy. Obří, hnědé, páchnoucí problémy…
Vlhčené ubrousky se totiž po spláchnutí spojují se ztuhlým tukem, který pochází z vyhozeného jídla. Společně vytvářejí hmotu, kterou experti nazývají „fatberg“ neboli „tukovec“. Jde o obdobu ledovce, jen tvořenou nikoliv čistou vodou, nýbrž směsí výkalů, tuku a vlhčených ubrousků. Tato hmota je prakticky nezničitelná a především se nekontrolovaně zvětšuje. Vloni z londýnských kanálů vytáhli desetimetrový kus takového hnusu – celá operace vyžadovala speciální přístroje a stála v přepočtu asi 10 milionů korun.
Světový problém
Podobné případy hlásí metropole z celého světa – konkrétně Newcastle, Sydney, San Francisco, Miami, New York City, Toronto a Washington. Experti varují, že testy, které tvrdí, že se ubrousky rozkládají, jsou zcela nesmyslné. Počítá se přitom s tím, že ubrousky celé hodiny leží a rozkládají se v trubkách – reálně přitom skončí velmi rychle v kanále, kde se spojí s nějakou další hmotou.
Celý průmysl výroby hygienických ubrousků si nastavuje regulační cíle sám, ale zjevně to nefunguje, varují experti na téma. A nejde jen o problém jedné země, nýbrž o záležitost většiny metropolí celého světa.
Jeden z největších amerických výrobců vlhčených ubrousků, společnost Dude Wipes, nedávno propadla u testů, když se ukázalo, že jejich produkt při experimentu putoval kanálem téměř kilometr daleko – aniž by se sebeméně poškodil…
Text: MK