Víte, kde našli nejstarší sněžnici na světě? Je stejně stará jako Ötzi

Nenašla se ani v Rusku, ani v Kanadě, ale v… Alpách.
Historická kresba amerických indiánů tancujících se sněžnicemi
Historická kresba amerických indiánů tancujících se sněžnicemi
archiv
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vyobrazení lidí, kteří mají na nohou do oblouku ohnuté větévky vypletené řemínky ze zvířecí kůže, jdou do hlubin několika staletí.

Využívali je jak Japonci, tak Laponci, uplatnění našly sněžnice v rozsáhlých prostorách Sibiře i sněžných dálavách Kanady. Proto je objev zatím nejstarších dochovaných sněžnic dost překvapivý.

V italských Alpách se náhodou podařilo nalézt zřejmě nejstarší známou sněžnici na světě. Podle vědců pochází z mladší doby kamenné, informovala agentura APA.

Mumie Ramsese II.

Praktická antropologie s Kůstkou, to může být i práce s Ötzim

 

Sněžnici našel na ledovci v Ötztalských Alpách poblíž italsko-rakouské hranice náhodou kartograf Simone Bartolini při zaměřovacích pracích. Pomocí radiokarbonové metody se podařilo zjistit, že pochází z období mezi lety 3800 a 3700 před naším letopočtem.

Sněžnice je tak dokonce starší než nejznámější archeologický nález Ötztalských Alp – mumie pravěkého muže. Ötzi, jak se mumii podle místa nálezu přezdívá, totiž žil zhruba mezi lety 3350 a 3100 před naším letopočtem.

Od nalezení Ötziho uplyne 19. září již 25 let. Dva němečtí turisté, kteří na tělo v ledovci narazili, se zpočátku domnívali, že jde o oběť vraždy. V současnosti je mumie k vidění v archeologickém muzeu v Bolzanu.

Sněžnici, kterou kartograf objevil nedaleko místa nálezu Ötziho, jihotyrolské úřady veřejnosti slavnostně představí příští pondělí.

 ČTK

Reklama
Reklama