Velká sfinga v Gíze nepřestává fascinovat. Koho ve skutečnosti představuje?

Velká sfinga v Gíze je nejznámější, ale zároveň nejzáhadnější egyptskou památkou, která nepřestává fascinovat turisty i egyptology.

Gigantická monolitická socha tyčící se v blízkosti tří velkých pyramid – Chufuovy, Rachefovy a Menkaureovy – je jedna velká neznámá. Starověcí Egypťané Velkou sfingu nazývali Hór (božský vládce Egypta), Arabové ji přezdívali Abú al-Haul neboli Otec hrůzy a dodnes tento monument nepřestává ohromovat svět svou velikostí a historií.

Největší socha starověkého Egypta vytesaná z jednoho kusu kamene má podobu lvího těla s lidskou tváří obrácenou k východu. Na délku měří sedmdesát metrů a na výšku více než dvacet. Ačkoli se sfingy objevovaly v umění po celém starověkém světě, tato kolosální socha zůstává nejznámějším a zároveň největším vyobrazením mytického tvora.

Koho vlastně představuje?

Egyptologové se už spoustu let dohadují, co vlastně Velká sfinga představuje; slavného faraona Chufua, nebo jeho syna Rachefa? Odborníci si dlouhá léta mysleli, že jde o panovníka Rachefa, neboť se socha zdá být nedílnou součástí toho, čemu se říká Rachefův pyramidový komplex. Další badatelé však monument zařazují do výrazně dřívější éry, a to především na základě nálezů stop po silných erozích v těle kamenné šelmy.

Ať už je ale pravda jakákoli, jedno je jisté. Velká sfinga je ikona nejen pro Egypťany, ale pro celý svět, proto je tak důležité ji chránit. Bohužel už však několik let čelí frontálnímu útoku urbanismu, který pro ni může být v následujících letech devastující.

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom