Postavit most nad železnicí během jediného víkendu? Američané neměli na výběr

V porovnání s naší dálnicí D1 vypadá stavba viaduktu v Los Angeles jako smyšlená pohádka.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Výstavba obrů III 5 - most

reklama

Město andělů, jak se Los Angeles přezdívá, je proslulé svou městskou dopravou. V kopcích jezdící ikonické tramvaje byly zrušeny v roce 1963, přesto si zahrály v nejednom filmu. Jakýkoli zásah do zásobování a provozu města, které má zhruba 4 miliony obyvatel, je obrovskou komplikací. Proto se mnozí na výstavbu mostu dnes zvaného Sixth Street Viaduct dívali s jistými obavami.

Špatný beton

Jak ukazuje situace na české dálnici D1, kvalita betonu hraje zásadní roli v kvalitě stavby. I v Los Angeles udělali chybu a ve třicátých letech použili na stavbu beton dodaný místní továrnou, který obsahoval velké množství alkálií. Následná chemická reakce vytvořila v betonu trhliny a zásadním způsobem znehodnotila jeho funkci. Jelikož Los Angeles stojí a aktivní seismické zóně, hrozilo, že některé ze zemětřesení most zničí. Odhady odborníků uvádějí, že viadukt měl 70% pravděpodobnost kolapsu v důsledku velkého zemětřesení do 50 let. I to byl důvod k zásadní rekonstrukci. Demolice, která byla zahájena 5. února 2016, trvala devět měsíců.

Dosavadní most byl ohrožen zemětřesením
Autor: iStock Dosavadní most byl ohrožen zemětřesením

Rychlé přemostění

Celkově obrovský viadukt obsahuje 10 sad oblouků, které kryjí nejen městské ulice s dopravní infrastrukturou, ale přemosťují řeku a důležitou železniční síť, na které se nesmí zastavit provoz. Po vyjednávání s provozovateli drah se povedlo pozastavit provoz na pouhý víkend, během kterého se nad železnicí postavil provizorní most, z něhož dál pokračovala stavba. Přemostilo se 18 železničních tratí, na kterých jezdí vlaky pěti různých železničních společností.

Na stavbu nového viaduktu bude celkem potřeba 110 000 tun betonu a 8 250 tun oceli. Tentokrát se už v samotném projektu počítalo s možným zemětřesením, a tak je ukotvení viaduktu částečně pružné. V praxi to znamená, že možný pohyb samotnou stavbu neohrozí. Samozřejmě vše platí jen do určité velikosti a síly zemětřesení. 

reklama

reklama