Video nejčernější černé? Originál můžete vidět na olympiádě v Pchjongčchangu

Nejtemnější čerň je čerň vesmíru. Tu se pokusil napodobit architekt Asif Khan.
Tak vypadá černá. Opravdu černá!
Tak vypadá černá. Opravdu černá!
Youtube/World News

Olympijský pavilon, který je 10 metrů vysoký a 35 metrů dlouhý, má na sobě několikerý nástřik laku Vantablack VBx 2. Ten má úžasnou schopnost absorvování viditelného světelného záření, což vyvolává dojem nejtemnější temnoty „zářící“ z hlubin vesmíru.

 99,96 % ztráty světla

Výše uvedený lak opravdu pohltí skoro všechno světlo, v konkrétních číslech jde o 99,96% absorpci. To je pro umělce dobrá zpráva, neboť právě tak docílí pocitu opravdové černi. Jenže zároveň se jedná o hmotu extrémně špatně použitelnou coby nátěrovou hmotu. Přesto se firmě Surrey NanoSystems povedlo vypracovat metodu, která je použitá právě v pavilonu Hyundai.

"Zdálky má pavilon podobu okna, kterým hledíte do hlubin vesmíru. Když se k němu přiblížíte, tento dojem se ještě zintenzivní. Takže když vstoupíte do budovy, máte pocit, jako byste se dostali do oblaku temnoty," řekl architekt Khan.

Zvenku černá, uvnitř bílá

Obráceně – uvnitř je pavilon čistě bílý a dojem čistoty umocňuje voda proudící v jednotlivých kapkách, kterých je 25 000 za minutu. Pocit, který je nabuzen, pociťujete jako průchod z temnoty do nebe, z vesmíru do běloskvoucích oblaků. Ostatně jak moc jsou tato slova nadsazená, můžete vidět na videu.

Video: Nejčernější čerň

Text: Topi Pigula

 

Zajímavosti z olympijských her se můžete dočíst v aktuálním časopise Prima ZOOM - právě na stáncích.

obálka časopisu
obálka časopisu
archiv Prima ZOOM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama