6. září 2022 10:09

Tragická nehoda hokejistů Jaroslavle: Záběry pádu letadla popisují, co se dělo těsně před dopadem

Deset let od úmrtí hokejistů v Jaroslavli

Tragické události ze 7. září 2011 dodnes v řadě lidí vyvolávají smutek a nepochopení. Pád letounu s hokejisty Lokomotivu Jaroslavl přinesl smrt 44 lidí.

Pro hokejisty Lokomotivu Jaroslavl měl být let na soutěžní utkání proti Minsku klasickým týmovým výletem ideálně s vítězným koncem. Jenže pád letadla Jak-42 jakékoli plány na vítězné tažení ukončil, stejně jako životy 44 z 45 pasažerů. Ačkoli původně přežily alespoň osoby dvě, jedna z obětí zemřela později v nemocnici. Pro Českou republiku šlo o jednu z největších sportovních tragédií v novodobé historii, neboť na palubě letounu byli i tři čeští reprezentanti Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Obdobnou ránu pocítili i sousedé ze Slovenska, když spolu s českými borci zemřel i útočník Pavol Demitra.

Zhoubný lidský faktor

Pád letounu byl dlouhou dobu obklopen řadou spekulací. Mluvilo se o vysazení motoru, porušování předpisů ze strany majitele letounu, nekvalitním palivu. Smrtícím faktorem byl však primárně lidský faktor. Ukázalo se totiž, že stroj neměl při vzletu potřebnou rychlost, což vycházelo z neznalosti pilotů o vlastnostech modelu Jak-42. Řádně nebyla spočítána vzletová hmotnost stroje a jeho vyvážení, a jeden z pilotů stroj při startu dokonce dobržďoval, což dosažení požadované rychlosti bránilo.

Kromě toho se pilot od roku 2000 léčil s neuropatií, tudíž neměl být k řízení letounu vůbec připuštěn. Nemoc způsobuje zhoršený přenos nervových signálů a ztrátu citlivosti v dolních končetinách.

Svědci popsali paniku na místě

Svědci na videu popsali celý proces pádu letadla. Správně odhadli, že stroj neměl už při startu dostatečnou rychlost, kvůli které následně zavadil o anténu a začal se řítit k zemi. „Najednou byl vidět silný dým, lidé tu začali panikařit a běželi se tam podívat,“ uvádí ve videu CNN Prima News jedna ze svědkyň. „Viděla jsem, jak to letadlo padá, pak už byla slyšet jen silná exploze,“ říká na záběrech z místa tragédie další. Na místo nehody obratem dorazil i tehdejší prezident Dmitrij Medvěděv a pozůstalým byla přislíbena veškerá možná pomoc. Milované blízké už jim však nikdo vrátit nedokáže.

Petr Semecký

redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom