VIDEO: Jaké ženy se mužům líbí? Plnoštíhlé, nebo anorekticky hubené

Jak vypadá ideál ženské krásy? Na videu můžete vidět jeho proměny.
Vždyť ženská krása brzy zvadá, svlékat se potmě zbývá ti (F. Villon)
Vždyť ženská krása brzy zvadá, svlékat se potmě zbývá ti (F. Villon)
pixabay.com

reklama

Plnoštíhlá venuše, nebo hubená Margot Robbie ?

Rozhodně macatá, ženskou máš mít za co chytit.“ Klasická hláška z hospody, kde už u bůhví kolikátého piva sedí parta chlapů a chlubí se svými přítelkyněmi, manželkami a milenkami. Jednotný názor samozřejmě nepanuje, což je pro lidstvo jako takové jen dobře. Jak ukazují vykopávky sošek, jež prosluly jako venuše, ať už je to ta moravská Věstonická venuše, Venuše Hohlefelsská nebo Willendorfská – všechny mají zvýrazněné prvky ženství. Mohutnou pánev, velké prsy a ani jedna z nich není hubená. Bráno dnešními měřítky, jsou spíše obézní než plnoštíhlé.

Věstonická venuše
Autor: Topi Pigula Věstonická venuše

Prsa, jak ukazuje vytíženost plastických chirurgů, si uchovala svou atraktivitu jak pro „spokojenost“ mužů, tak sebevědomí žen. „Sice to nějaké peníze stálo, ale teď jsem spokojená a konečně se cítím jako pořádná ženská a je mi fajn,“ říká Lenka S., která podstoupila plastickou operaci (zvětšení ňader). Ovšem aktuálně, alespoň podle „ikon módních časopisů“, jsou v kurzu dámy spíše vyhublé. Takže existuje vůbec z hlediska proporcí „ideální žena“?

Evidentně ano, jenže v každém období, a dokonce v různých kulturách ve stejném čase, byla vnímána jinak. Zatímco některé africké kmeny u žen oceňovaly plnoštíhlost a mohutné zadnice, tak ve stejné době se dámy viktoriánské Anglie stahovaly do korzetů z velrybích kostic tak mohutně, až měly problémy s dýcháním. Anna Ginsburg tyto ideály jdoucí skrze tisíciletí nádherně seřadila vedle sebe, takže každý/každá se může podívat, jak se preference měnily. A ti vzdělanější bezesporu postřehnou i zachycená umělecká díla zobrazující ženy daného období.

Text: Topi Pigula

Podívejte se na video krásy jdoucí skrze věky

Jak vypadá krása?

reklama

reklama