Smrtící pandemie s covidem neskončí. Lidstvo má ale podstatnou výhodu

Pandemie jsou s lidstvem spojené od chvíle, kdy jsme se začali více shlukovat na jednom místě a rapidně se množit. Proti smrtícím nemocem však máme oproti předkům řadu trumfů.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Jak pandemie změnily svět

reklama

Infekční choroby existovaly už v dobách lovců a sběračů, ale skutečným problémem se staly až s příchodem agrární revoluce a urbanizace. V tomto období se poprvé objevily hrůzy malárie, tuberkulózy či malomocenství. Usedlý způsob života s potřebou domestikovat hospodářská zvířata vedl k většímu zalidnění a rozvoji společenských vztahů. Čím více se však lidstvo stávalo civilizovanějším, tím více se zvyšovala šance globálních nemocí.

Na COVID-19 zemřelo jen v Česku přes 30000 lidí
Autor: profimedia.cz Na COVID-19 zemřelo jen v Česku přes 30000 lidí

Nejsme tak bezbranní

Navzdory permanentnímu přetrvávání chorob a pandemií existuje v průběhu času i jeden pozitivní konzistentní trend – postupné snižování úmrtnosti. Zlepšení zdravotní péče, hygienická opatření a zdokonalování vědních oborů jsou v dnešní době hlavními nástroji zmírnění dopadu civilizačních chorob. I přesto všechno však lidstvo zasáhla pandemie covidu-19 svou agresivitou a obrátila život vzhůru nohama lidem po celém světě.

Kdysi plné ulice hlavních měst zely poslední rok prázdnotou a lidé se jen těžce a s obavou pomalu vracejí do režimu normálního života. Zavřené obchody a vylidněné kouty hlavních tříd připomínaly minulé měsíce spíš města duchů než oblíbené turistické destinace. Ačkoli se smrtící virus už pomalu dostává pod kontrolu, odborníci se v dokumentu Jak pandemie změnily život shodují, že masivní rozšíření covidu zdaleka nebylo posledním ohrožením závažnou nemocí, kterému bude lidstvo muset čelit.

Dokument Jak pandemie změnily svět uvidíte v úterý na Prima ZOOM.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama