Luxusní Aston Martin: Nejoblíbenější auto Jamese Bonda muselo bojovat o přežití

Aston Martin byl vozem, který agent 007 používal nejčastěji. Ovšem filmová image se od skutečné historie liší.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Dokonalý vůz 1 - Aston Martin

reklama

Aston Martin je stále vnímán coby prestižní britská značka. Je to natolik britský vůz, že sloužil i pro Jamese Bonda, nejznámějšího filmového špiona Jejího Veličenstva.

Ve službách Jejího Veličenstva

Bondovi fanoušci vědí, že automobil Aston Martin provází agenta 007 už dlouhá desetiletí. Objevil se v celé řadě bondovek. Sáhneme-li do historie, narazíme na něj ve filmech Ve službách jejího Veličenstva (1969) či Diamanty jsou věčné (1971) a dál až ke Dnes neumírej (2002), Casinu Royale (2006) či Skyfallu (2012). Aston Martin Vanquish se na Islandu ve filmu Dnes neumírej předvedl s extrémně velkou výzbrojí a přizpůsobivým maskováním.

Není těžké podlehnout kouzlu filmového triku, který má za úkol ukázat, jak auto zmizí, když kamery budou snímat obraz a promítat ho na protilehlou stranu auta, takže bude vypadat průhledně. Kromě jiné výzbroje měl Vanquish za přední maskou skryty čtyři termonaváděné rakety a ostré bodce v pneumatikách umožnily Bondovi vyjet po sklovitě hladkém ledu.

Jakkoliv jsou na tehdejší dobu Bondovy Aston Martiny vybaveny neuvěřitelnými vychytávkami, velká část z nich se nakonec dostala do praxe. Neviditelné auto sice zatím neexistuje, americká armáda nad ním ale minimálně hodně přemýšlela.

James Bond a jeho Aston Martin DB5
Autor: United Artists James Bond a jeho Aston Martin DB5

Je Aston Martin pořád ještě britský?

Dovolme si jedno přirovnání. Aston Martin je v součanosti asi tak britský, jako je řada slavných českých piv česká. Nejeden náš pivovar má zahraničního majitele a automobilka, kterou v anglickém Gaydonu v roce 1913 založili Lionel Martin a Robert Bamford, byla v roce 1994 prodána Ford Motor Company. Zpět ji v roce 2007 ji koupilo britské konsorcium Prodrive. To ukazuje na skutečnost, že i přes bondovskou proslulost vždy nešlo o „slepici snášející zlatá vejce“. Výnosný a prosperující podnik nemění majitele, a pokud ano, tak jen v rámci fúze k dalšímu rozvoji. Jaký je nejnovější vývoj?

Mercedes-AMG GmbH vyvine pro britskou automobilku z Gaydonu na zakázku nové vidlicové osmiválce. Dostane je příští generace modelů. Samozřejmostí je nejnovější technika a zachování vysokého výkonu při snížení normované spotřeby paliva. Emisní diktát z Bruselu platí bohužel pro všechny bez výjimky. Dojde také k finančnímu propojení. Daimler smlouvou získá pět procent akcií Aston Martinu, ovšem bez hlasovacích práv,“ píše server auto.cz. Aston Martin během své více než stoleté historie několikrát padl do hlubin, vždy z nich ale zatím úspěšně vyjel.

Agent 007 během své filmové kariéry použil celou škálu jiných vozů od Audi 200 Quatro (Dech života, 1987) až po Bentley MK IV (Srdečné pozdravy z Ruska, 1963). Pozice Aston Martinu je ale neotřesitelná, žádná automobilová značka se s Bondem nikdy nebude spojovat víc.

Dokumentární sérii Dokonalý vůz můžete na Prima ZOOM sledovat vždy v neděli večer a ve středu odpoledne.

reklama

reklama