VIDEO: Americká armáda natočila za miliony návodný film Jak sbalit brunetku

US Army nechala ve svých studiích vznikat bizarním filmům.
Modroočky jsou sexy
Modroočky jsou sexy
http://pixabay.com

reklama

Roku 1967 vzniklo v produkci amerického vojenského námořnictva fimové dílo, které by dnes už nemělo šanci na vznik – a kdyby ho někdo přece jen dnes natočil, určitě by velmi rychle padaly hlavy.

Jak sbalit brunetku

Film se jmenuje “How to Succeed With Brunette” neboli “Jak uspět u brunetek”, ale ve skutečně by se měl spíš jmenovat “Jak sbalit brunetku". V roce 1967, kdy ho armáda nechala nafilmovat, stál 64 000 doalrů, což se může zdát jako poměrně směšná částka. Jenže tehdejší dolar by poněkud silnější měnou než nyní – v přepočtu na dnešní sumy jde asi o půl milionu dolarů neboli asi 15 milionů dnešních korun. To je částka, za kterou čeští filmaři běžně točí celovečeráky...

Film můžete vidět tady

Jak uspět u brunetky

Blondýny dávají přednost gentlemanům

Abychom byli spravedliví, Američané k "brunetkám" nechali ze stejného balíčku peněz natočit ještě další, neméně vzrušující film pro vojenské publikum – tento měl námořníkům doplnit informace o složitém světě žen a druhém hlavním tématu – film se jmenoval Blondes Prefer Gentlemen neboli Blondýnky dávají přednost gentlemanům. Natáčení nemohlo být drahé, odehrává se na půltuctu míst – například v kině, restauraci a obývacím pokoji.

Jde v podstatě o příručku slušného chování pro vojáky, které učí, jak se k něžnému pohlaví chovat galantně – vede je k osvojení dovedností typu „muž vchází do restaurace první“ nebo „žena si objednává večeři v restauraci sama“. Film je ovšem také plný velmi bizarních rad, které jako by vypadly z velmi levné šovinistické mužské verze Cosmopolitanu. Například tip, že muž má na schůzku zásadně chodit pozdě, aby tím dal ženě najevo, jak je pro ni důležitý.

Americká armáda produkovala a natočila stovky filmů a filmečků, od těch vysloveně propagandistických přes velmi věcné a analytické až po naprosté bizarnosti, jako je tento návod na balení dívek. Že to v tomto případě poněkud přehnali, ale dokazují i dobové reakce. Roku 1968, tedy rok po jeho vzniku, dostal tento film od televizní stanice CBS TV cenu Antioskar za nesmyslné vyhazování peněz.

Film můžete vidět tady

Jak sbalit blondýnu

Je ovšem nuné dodat, že tyto námitky byly a jsou poněkud nespravedlivé, a to přes dnes komicky prvoplánový sexismus tohoto filmu. Námořnictvo v té době stále do svých řad přijímalo mladé muže, kteří žili mnohdy daleko od civilizace – farmáře z amerického Středozápadu, indiány z rezervací, imigranty nebo mladé kriminálníky.

Nejde ani tak o to, že by to byli nějakcí barbaři, ale prostě jen neznali tehdy platné společenské normy; byť se nám dnes mohou zdát komické, umožňovala jejich znalost mladíkům zapadnout do společnosti a chovat se k dívce tak, jak tehdy očekávala. Současně to bránilo vzniku nepředvídatelných konfliktů s ostatními muži – námořníci, kteří od doby lodí s atomovým pohonem mohou strávit na plavbě třeba déle než rok, jsou logicky vůči ženám aktivnější než "normální" muži.

Text: MK

reklama

reklama