Věříme v umělou inteligenci? Unikátní průzkum ukazuje naše názory v porovnání s dalšími národy

Poláci, Rusové, Češi... a umělá inteligence.
Rootka - umělá inteligence s dívčí tváří
Rootka - umělá inteligence s dívčí tváří
pixabay.com

Umělá inteligence co o ní víme?

Zhruba 90 procent obyvatel střední a východní Evropy má povědomí o umělé inteligenci (AI), osm z deseti lidí očekává její brzké širší využití. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research, do nějž zahrnula Českou republiku, Maďarsko, Polsko a Rusko. Osobní zkušenost s umělou inteligencí přitom nemá v jednotlivých zemích ani třetina lidí. V Česku kladně odpovědělo 19 procent respondentů, což bylo nejméně ze zkoumaných zemí. V Rusku mělo zkušenost s AI nejvíce lidí – 29 procent.

Také podle dalších indikátorů jsou nejvíce otevřeni inovacím v oblasti umělé inteligence Rusové a Maďaři. Důvěru v AI má 63 procent zástupců těchto národností, 56 procent Čechů a 53 procent Poláků. Pozitivní přístup k inovacím má osm z deseti Rusů, 73 procent Maďarů a zhruba dvě třetiny českých a polských občanů.

Širší využití AI

V blízké budoucnosti očekává 93 procent Maďarů, 82 procent Poláků, 77 procent Rusů a 72 procent Čechů. Zatímco Češi mají dojem, že největší přínos umělé inteligence tkví ve zdravotnictví, obyvatelé zbylých zemí jej vidí spíše v elektronice. Všichni se ale shodli na tom, že by technologie měli v budoucnu využívat lékaři ke zlepšení praxe a k rozšíření možností léčby.

Zásadní postavení by umělá inteligence měla mít i v automobilovém průmyslu. Automatické řízení bude běžně dostupnou záležitostí podle více než poloviny Maďarů, necelé poloviny Rusů a třetiny Poláků a Čechů. V České republice navíc lidé věří tomu, že by se AI mohla podílet na řízení dopravy.

Do výzkumu společnosti NMS Market Research se mezi 19. zářím a 1. říjnem zapojilo 2035 respondentů ve věku od 18 do 65 let.

ČTK

reklama