17. června 2022 06:00

Bylo první vejce, nebo slepice? Známe jasnou a nevyvratitelnou odpověď

Dětská hádanka na první pohled nemá východisko, neb je zacyklená sama v sobě. Jenže odpověď je naprosto jednoduchá. A logická.

Biochemik Václav Pačes považuje tuto hádanku za pouhopouhé slovní žonglování. Kur domácí, tedy samice – slepice, denně vyrobí kolem 6 g skořápky (a skořápky se ocení zejména v rámci velikonočních tradic), což vůbec není málo. Takže to vypadá na prvenství slepice... jenže i slepice se musela z něčeho vylíhnout. Takže jsme tam, kde jsme byli, v patové situaci. Nejstarší doklad o otázce o původu slepice máme z doby krátce po přelomu letopočtu. Roku 46 o ní napsal řecký historik Plútarchos. V zamyšlení nazvaném „Byla první slepice, nebo vejce“ upozorňuje, že tento problém už řeší filozofové dlouho.

Nejdříve ptáci...

Podívejme se znovu na otázku tak, jak bývává nejčastěji položená. Co bylo dříve, vejce, nebo slepice? Otázka je poměrně manipulativní, což se ukáže ve chvíli, kdy ji rozebereme. Nejprve slepice, tedy pták. „O původu a bezprostředních předcích v současnosti žijících skupin ptáků není doloženo mnoho informací. Je však zřejmé, že vznikly ze skupiny dinosaurů nazývané Maniraptora před 150 miliony lety, tedy z bipedních, terestrických, navíc poměrně pohyblivých karnivorních či omnivorních živočichů,“ píše o jejich evoluci server vertebratus.cz. Do běžné češtiny přeloženo, ptáci vznikli z dvounohých (tedy po dvou nohách běhajících) dinosaurů živících se buď jako masožravci, nebo všežravci.

Biolog David Storch v časopise Vesmír tuto tezi doplňuje: „Nový fylogenetický strom je datován a plyne z něj jedna zásadní věc: skupina Neoaves se rozštěpila na řadu fylogenetických linií ve strašně krátkém čase, někdy kolem hranice křída–terciér (čili na přelomu druhohor a třetihor). Zdá se, že prvotní rozdělení na Columbea a Passerea proběhlo těsně před touto hranicí, ale to hlavní intenzivní štěpení se událo až po ní, tedy po velkém vymírání, kdy vymřela i většina dinosaurů, z nichž zbylo právě jen pár linií ptáků. Je pravděpodobné, že tato rychlá radiace Neoaves souvisí s tím, že velkým vymíráním se na Zemi uvolnily zdroje, které mohly různé linie ptáků začít využívat.

Takže máme víceméně jasno, ptáci vznikli v juře (skupina Neoaves, tedy „novoptáci“, je mladší) a do té doby můžeme zařadit i klasické ptačí vejce. Pro bližší informaci – z „novoptáků“ se vyčlenily dvě základní skupiny, Columbea a Passerea, což jsou prapředci všech dnešních i dnes už vyhynulých ptáků a jejich vajec. Včetně slepic.

… a pak vejce

To, že se ptáci vyvinuli z jedné skupiny dinosaurů, už víme. Dokonce existuje názor, že ptáci jsou jen okřídlenými dinosaury, kterým jsme my lidé dali jen „špatné“ jméno. Nicméně nemůžeme přeskočit fakt, že dinosauři tady byli mnohem dříve než ptáci. A protože existují nálezy dinosauřích hnízd s vajíčky a vyvinutými embryi, posouváme se v otázce existence vajec dále do minulosti. Takže pokud se i dinosauři líhli z vajec, a fosilní nálezy to jasně dokazují, tak vejce jako útvar bezpochyby existovala dříve, než nastoupili ptáci, a mnohem dříve, než k nebi vzlétly slepice.

Takže odpověď je jasná. Vejce kladená na souši (čímž vylučujeme „neskořápkatá“ vejce obojživelníků) existovala řádově o desítky milionů let dříve než slepice, respektive kur bankivský (viz obrázek), z něhož lidé vyšlechtili kura domácího. Vejce na souši kladly i želvy, o kterých se ne nadarmo mluví jako o žijících fosiliích. Takže celý vtip je v nepochopení otázky. Nikdo se totiž neptá, zdali byla dříve slepice, nebo slepičí vejce. Jen vejce.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom