Vědci v Číně vystopovali zdroj epidemie viru SARS

SARS! Neznámý zdroj objeven. Létá v Číně nad hlavami lidí.
Netopýři se kvůli šíření COVID-19 stali nejdiskutovanějším zvířetem planety
Netopýři se kvůli šíření COVID-19 stali nejdiskutovanějším zvířetem planety
Pixabay

reklama

Vědci v Číně objevili kolonii netopýrů, v jejichž těle je přítomen virus SARS, který v roce 2002 vyvolal ve světě epidemii, jež si vyžádala stovky obětí. Až dosud nebyl její zdroj známý, napsal dnes zpravodajský server The Guardian.

Nemoc se poprvé objevila v Číně, a právě tam se soustředilo pátrání vědců. Před několika dny oznámili, že našli odlehlou jeskyni v provincii Jün-nan, jež je domovem netopýrů vrápenců, kteří jsou nositeli koronaviru SARS. Konkrétní kmen tohoto viru objevený u netopýrů má všechny genetické znaky onoho typu koronaviru, který v roce 2002 způsobil epidemii SARS.

Bude vakcína?

"Toto nepochybně nebude jediná jeskyně s netopýry infikovanými tímto kmenem viru, ale je nesmírně důležité, že se tuto první jeskyni podařilo najít," řekl odborník na SARS Jeremy Farrar, ředitel britské neziskové organizace Wellcome Trust. "Vzorky odebrané netopýrům nám značně pomohou vyvinout vakcínu proti této nemoci a připravit se na případnou další epidemii."

Syndrom náhlého selhání dýchacích cest (anglicky Severe Acute Respiratory Syndrome) se poprvé objevil v listopadu 2002 v jižní Číně a začal se šířit po světě, kam ho často roznášeli cestující v letadlech. Celkem si vyžádal 750 obětí ve 37 zemích. Epidemii se podařilo zastavit jen díky umísťování pacientů do karantény. Epidemie skončila v roce 2004 a nemoc se od té doby znovu neobjevila.

Vědci se ale stále obávali - a nadále obávají - že by SARS mohl znovu propuknout. Proto tým čínských vědců z Virologického ústavu ve Wu-chanu neustále pátral po zdroji nákazy. Vědci původně pokládali za zdroj cibetky, které se prodávají na maso na čínských trzích. Později ale obrátili svou pozornost k netopýrům, kteří jsou podle nich zdrojem viru - a cibetky jen prostředníkem.

"Tým vědců prokázal hrdinské úsilí při hledání zdroje viru," dodal Farrar. "Hledat ony jeskyně a získat vzorky od netopýrů v nich musela být velmi těžká a nebezpečná práce. Ale rozhodně stála za to - SARS je hrozivá a krajně nebezpečná nemoc. Neexistuje proti ní ani léčba ani očkování. Nyní máme šanci oboje vytvořit."

ČTK

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama