21. října 2016 22:00

Vědci na základě výzkumu mayských žen potvrdili, že obezita matky a způsob porodu ovlivňuje vývoj dítěte

Neseme si obezitu v genech nebo si za nadbytečné desítky kilogramů můžeme sami? A může obezitu ovlivnit způsob zrození dítěte?

Genetická výbava je označejí pro kombinaci žádoucích i nežádoucích dispozic, které získáváme od svých rodičů a v průběhu našeho života (nedojde-li k jejich mutaci) se nemění.

Mohou za to geny

Předurčuje naši barvu očí, vlasů, výšku, ale i hmotnost. Často ale na ulicích potkáváme páry, kdy je minimálně jeden z rodičů obézní a vedle nich cupitá roztomilé dítě, které je hubené jak lunt. Nebo naopak potkáváme na ulicích páry, kdy jsou rodiče hubení a vysportovaní, ale v kočárku jim spí malá "Míša kulička". S možnou odpovědí na tuto otázku přišli nedávno vědci z americké university Purdue v Indianě, kteří se zabývali otázkou, zda na naši váhu má vliv také způsob, jakým jsme přišli na svět.

Baculaté mayské dámy

Výzkumu, který probíhal mezi roky 2007 až 2014, ze zůčastnilo 57 domorodých mayských matek a jejich 108 dětí. Vědci zaznamenávali způsob, jakým děti přišly na svět a spolu s tím také každý měsíc měřili jejich růst a to až do dosažení pátého roku života. Přibližně 20% děti přišlo na svět pomocí císařského řezu a právě zde vědci zaznamenali signifikantní rozdíly! Mezi faktory, které silně ovlivňují velikost a váhu dítěte tedy nepatří jen váha či obezita matky, ale také způsob, jakým se dítě narodilo. „Matky, které mají vysoké BMI a jejichž děti přišly na svět pomocí císařského řezu, mají nejtlustší děti ve vesnici“, řekla odborná asistentka biologické antropologie Amanda Veile a dodává, že na základě BMI matky a způsobu narození dítěte je možno předvídat růst samotného dítěte.

Za obezitou hledej "císaře"

Žádné z pozorovaných dětí nespadalo dle referenčních standardů Světové zdravotnické organizace do kategorie obézních, pouze 5% z nich trpělo nadváhou. Přesto byly ve váze děti narozených přirozenou cestou a pomocí císařského řezu významné rozdíly. Veileová jako příklad uvádí: „5 leté dítě, které mělo vysokou porodní váhu a přišlo na svět přirozenou cestou, by vážilo v průměru 15,5 kilogramu. Pokud by ale přišlo na svět císařským řezem, vážilo by dítě ve stejném věku 17 kilogramtů – tedy téměř o 10% více!"

Studie pod vedením vědkyň Veilové a Kramerové si vybrala pro svůj výzkum mexické farmáře záměrně. Důvodem byl fakt, že nejsou ovlivněni mnoha dalšími faktory spojenými s obezitou, jako například vysoký obsah cukrů a tuků v jídle nebo sedavým stylem života. Mayské děti mají velmi aktivní dětství a jejich strava se skládá především z kukuřice, ovoce, zeleniny a fazolí. Současně je běžnou praxí kojit děti až do 2,5 roku, což také eliminuje krmení z láhve jako možný zdroj zvyšování tělesné hmotnosti.

Výsledky studie jsou pak důležité právě ve spojením s globálním nárůstem využívání císařského řezu jako způsobu rození dětí a rostoucí obavy z dětské obezity. Ve Spojených státech amerických v roce 2014 přitom přišlo na svět 32% dětí právě pomocí císařského řezu. Mnohé z nich byly ale zbytečné a náklady na císařský řez jsou vysoké. Přesto trend přivádění dětí císařským řezem na světě roste a to nejen ve městech, ale také na vesnicích, kde však často není dostupná odpovídající lékařská péče zaměřená na léčbu obezity a s ní spojených nemocí.

Text: Pavla Janoušková

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom