Vědci: Do Evropy přišlo za sedm let milion Afričanů, další chtějí

Téma migrace je společensky citlivé. Tady jsou fakta.
Jak je to s migranty u nás?
Jak je to s migranty u nás?
pixabay.com

reklama

Migranti na trase Afrika–Evropa

Nejméně milion obyvatel subsaharské Afriky se od roku 2010 přesunulo do Evropy. Sílící migrační proud z této části světa směřoval i do Spojených států. Cestu do Evropy či USA přitom zvažují další miliony občanů subsaharských států. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy amerického výzkumného střediska Pew Research Center.

Do Evropy i USA odešlo nejvíc lidí z Nigérie, Ghany a Keni. Počet migrantů narůstal téměř každoročně. Hlavním důvodem exodu jsou podle analytiků špatné pracovní podmínky, bezpečnostní hrozby a politická nestabilita v subsaharském regionu.

V Evropě mezi lety 2010 a 2017 zažádalo o azyl dalších přibližně 970 000 subsaharských Afričanů. Vědci to vypočítali z údajů statistického úřadu Eurostat. Většina migrantů mířila do Británie a Francie.

Migranti na trase Afrika–USA

Do USA se v letech 2010 až 2016 legálně přestěhovalo přes 400 000 subsaharských Afričanů, kteří získali statut uprchlíka nebo povolení k trvalému pobytu. Analytici to zjistili z dat amerického ministerstva zahraničí a ministerstva vnitřní bezpečnosti.

Středisko mezi loňským únorem a dubnem provedlo průzkum v šesti subsaharských státech, odkud pochází velká část migrantů do Evropy i USA. Zjistilo, že odchod z těchto zemí plánují v příštích pěti letech miliony dalších občanů. Někteří z dotazovaných by radši hledali novou vlast v USA než v Evropě. Šetření se uskutečnilo v Nigérii, Ghaně, Keni, Senegalu, Tanzanii a Jihoafrické republice.

ČTK

reklama

reklama