Vědci varují před vynecháváním druhé dávky vakcíny proti covidu. Kolik dávek potřebují lidé, kteří už nemoc prodělali?

Narůstá množství případů, kdy lidé podceňují důležitost druhé dávky vakcíny proti nemoci COVID-19. Vědci nyní přišli s důkazy, kolik dávek potřebuje člověk s protilátkami i bez nich.
Podle vědců je vakcinace dvěma dávkami zásadní pro imunitu
Podle vědců je vakcinace dvěma dávkami zásadní pro imunitu
iStock

reklama

Očkování proti nemoci COVID-19 u většiny dosud dostupných vakcín vyžaduje aplikaci dvou dávek, přičemž lékaři od samého začátku varují, že není radno důkladné dvoufázové očkování podceňovat. Přesto se tak nyní děje například ve Spojených státech. Pro podpůrnou dávku vakcín Moderna a Pfizer si tam nepřišlo 5 milionů lidí, a toto číslo podle tamního Centra pro kontrolu a prevenci nemocí stále stoupá. Podle nové studie je přitom dvojitá dávka zásadní především pro snížení rizika nákazy ze strany mutací koronaviru.

Bez přeočkování klesá imunita

Vědci zjistili, že pokud nedojde po první dávce vakcín Moderna a Pfizer k přeočkování, jednoznačně a celkem rychle mizí v těle imunita proti onemocnění. Účinnost vakcíny se snižuje zejména proti novějším variantám koronaviru, tzv. britské a jihoafrické mutaci (B. 1.1.7 a B.1.351). Podle autorů je rovněž pravděpodobné, že situace bude podobná i s novějšími a zatím méně prozkoumanými variantami, například brazilskou nebo oběma indickými mutacemi. Pro tuto hypotézu však zatím data nemají. 

Studie nicméně nepřímo potvrdila slova profesora imunologie Dannyho Altmanna, který výrazně varoval Velkou Británii před natažením rozestupu mezi dávkami až na 12 týdnů a nezodpovědným chování lidí po obdržení pouze jedné dávky. Dle jeho slov totiž první dávka podněcuje v lidech placebo efekt, kdy se domnívají, že už jim ohrožení novou chorobou nehrozí.

Očkování je důležité i po prodělání nemoci

Výzkumníci se také shodli, že v případě, že člověk COVID-19 prodělal a jeho tělo stále obsahuje protilátky, je prospěšné se naočkovat alespoň jednou dávkou. V případě jedince s protilátkami totiž vakcína funguje jako podpůrná látka a de facto jako druhá dávka.

Jedná se bezpochyby o velmi zásadní poznatek. Pokud totiž lidé s prodělaným onemocněním budou potřebovat pouze jedinou dávku vakcíny, může se vakcinace populace ještě více urychlit.

reklama

reklama