15. září 2019 06:00

V USA staví školu odolnou proti napadení teroristy. Děti před střelcem ochrání beton i tajné úkryty

Spojené státy stále více trpí útoky šílenců vyzbrojených silnými střelnými zbraněmi, kteří útočí na bezbranné cíle – například na školy. Jak protiteroristická škola vypadá?

Školní střelba

Bránit se proti mužům, kteří vraždí ve školách automatickými zbraněmi, je těžké. Prezident Trump navrhoval, aby se školy více ozbrojovaly, demokraté by zase chtěli omezovat svobodu Američanů vlastnit zbraně. Dlouhé diskuze ale mohou trvat ještě další desítky let a školy se přitom musí s reálným problémem vypořádávat již nyní.

Ukázkou, jak by taková adaptace na svět plný šílených střelců mohla vypadat, je projekt rekonstrukce střední školy v městě Fruitport, které se nachází v Michiganu. Radnice na ni uvolnila částku ve výši 48 milionů dolarů – v přepočtu přes miliardu korun. Její klíčové části spočívají v obraně před útokem teroristů.

Kryjte se

Chodby v celé škole jsou úmyslně klikaté, což má střelci zabránit přímou palbu na vzdálenější cíle a poskytnout žákům šanci vzdálit se od něj a nebýt přitom pod palbou. V rozsáhlejších prostorách, jako jsou třeba haly nebo křižovatky chodeb, zase architekti vymysleli jakási křídla, betonové zástěny, které rozptýlí střelcovu pozornost a umožní žákům i personálu najít tam úkryt.

Všechna okna v budově jsou pokrytá neprůstřelnou fólií, všechny učebny mají poblíž katedry ukrytá tlačítka – stačí jedno stisknutí a učitel místnost oddělí od zbytku budovy. Neprůstřelné dveře a zesílené materiály použité na zdi současně zabrání útočníkovi, aby se k dětem prostřílel.

Celá budova je koncipována tak, aby maximálně umožnila žákům útěk a úkryt, útočníkovi pak má zabíjení naopak znesnadnit. Řada prvků vychází z pouček, které se používají při stavbě pevností a dalších obranných staveb, architekti do školní budovy vnesli znalosti o mrtvých palebných úhlech, odrazových zónách a další.

Počítání mrtvých

Jen v roce 2018 došlo ve Spojených státech ke 24 útokům na školy, při nichž došlo k nějakým úmrtím – to znamená, že se něco takového odehrála prakticky každý druhý týden.

Škola ve Fruitportu by měla být dokončená roku 2021 a podle jejích autorů by se měla stát ukázkou toho, jak vybudovat školu bezpečnou a přitom funkční.

Jak se v takové prostředí bude žákům učit je jiná otázka. Stejně jako zda je normální, že prioritou při stavbě školy není to, aby se v ní dobře učilo, ale aby se z ní dobře prchalo…

Text: Martin Kolář

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom