V téhle vesnici žijí skuteční trpaslíci! Jak to?

Se skutečnými trpaslíky se člověk příliš často nesetkává, ale pokud vyrazíte do jedné čínské vesnice, najdete jich neuvěřitelné množství. A vysvětlení záhady se nedostává...
V čínské trpasličí vesnici se rozmohla genetická anomálie, která trvá už několik generací.
V čínské trpasličí vesnici se rozmohla genetická anomálie, která trvá už několik generací.
youtube.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ať už dáváte přednost trpaslíkům, kteří se starali o pohádkovou Sněhurku, či si představujete jako chrabré válečníky z fantasy mytologie, k trpaslíkům má většina z nás kladný vztah. Zřejmě i proto, že se v zásadě jedná o lidi malého vzrůstu, nikoli nereálné výplody uměleckých mozků. Pokud se však přesuneme do reálného světa, zjistíme, že dwarfismus, jak se genetická choroba jmenuje, postihuje zhruba jednoho člověka ze sta tisíc; někde jsou však tato čísla převrácená vzhůru nohama.

Trpasličí vesnice

V čínské provinci Sečuan se nachází vesnice Jang-s’ (či Yangsi), jež má sice pouhých 80 obyvatel a málokoho by zajímala, kdyby určitým specifikem nepřipomínala pohádkové místo. Je totiž známá jako vesnice trpaslíků, více než polovina tamější populace dosahuje velmi malého vzrůstu, konkrétně mezi 68 a 125 centimetry. Od poloviny 20. století vesnice vešla do všeobecného povědomí, ale už dříve bylo možné narazit na zmínky o existenci této záhadné osady. Co ji činí ještě tajemnější, je fakt, že v žádné z okolních vesnic není genetická porucha vedoucí k malému vzrůstu častá. Co se zde tedy děje?

Upřímná a poněkud nečekaná vědecká odpověď je, že… zatím nevíme. Množství analýz okolní přírody i genetické struktury obyvatel vesnice k žádným vysvětlením nevedlo. Zato místní samozřejmě řadu interpretací mají, a to od japonských pokusů během druhé světové války až po kletbu předků vzešlou z nesprávného pohřbení. Nejpravděpodobněji se však jeví vysvětlení, opírající se o neznámou nemoc, jež svého času postihla řadu dětí ve věku pěti až sedmi let. Těmto dětem se tehdy zastavil růst, některé z nich navíc začaly trpět dalšími handicapy. Ať je pravda jakákoli, zdá se, že nemoc je na ústupu a postupně se rodí stále více dětí bez genetické poruchy. Vesnice se tak časem nejspíše navrátí k normálnímu výškovému průměru – nejspíše dříve, nežli bude její záhada definitivně vyřešena.

Etika kolem trpaslíků

V Číně se přitom jedná o častější problém, než bychom čekali. Fanoušci podivností mohou dokonce narazit na velmi specifický zábavní park s všeříkajícím názvem Království malých lidí. Ten je postaven na komických výstupech zhruba stovky lidí s výškou pod 130 cm. Představuje přitom zajímavou etickou otázku na mezinárodní úrovni – je taková atrakce v pořádku? Na jednu stranu si z malých lidí dělá legraci, během jednoho vystoupení například část z nich předstírá, že žije v domečcích ve tvaru hub; zároveň se však jedná o jedno z mála pracovních uplatnění, jež je těmto lidem v tamějších oblastech k dispozici. Za zlehčování svého handicapu si tak mohou vydělat alespoň nějaké peníze. Složitá otázka…

Text: MS

Reklama
Reklama