Dokumentární hit V síti: Jak se liší dětská verze filmu od té dospělácké?

Osvětový film V síti bere kina útokem a upozorňuje na riziko komunikace na internetu. V čem se liší verze V síti za školou od původního díla? A má smysl ji vidět?
Dokument V síti se zabývá útoky sexuálních predátorů na nezletilé dívky.
Dokument V síti se zabývá útoky sexuálních predátorů na nezletilé dívky.
Aerofilms/Milan Jaroš

Dokumentární počin Víta Klusáka a Barbory Chalupové vzal tuzemská kina útokem, jako ještě nic jiného. Už během prvních dní od premiéry se stal nejnavštěvovanějším dokumentem, když překonal dosud neohroženého Občana Havla, a statisíce diváků svědčí o obrovském úspěchu. Ten bude nyní zbrzděn tím, že většina velkých kin v důsledku koronaviru zavřela či alespoň omezila svůj provoz. Přesto bychom si měli říct nejen to, o čem film přesně pojednává, ale i v čem se liší obě dostupné verze. Víte totiž, že k samotnému filmu existuje i edukativní alternativa?

Kampaň proti predátorům

Původní film V síti trvá 100 minut a je přístupný od 15 let. Tomu se nelze divit, neboť v něm můžeme vidět množství mužských přirození, jež jsou sice rozkostičkována, avšak i přesto se jejich podstata nezapře. Pro dětské diváky to skutečně není vhodné, navíc se do značné míry jedná i o funkční dramatický film – má svůj úvod, vyvíjející se střední část a finále. I pokud vás tedy samotné téma sexuálních predátorů na internetu nechává chladnými, Klusák s Chalupovou pěkně ukazují, jak lze pomocí filmového média v divákovi vyvolávat emoce.

Vedle tohoto počinu, který upoutává většinu pozornosti, však existuje i kratší, pouze 63 minut dlouhá verze určená především pro školní promítání. Je přístupná od 12 let, a tak je vhodná právě pro ohroženou cílovou skupinu. Pod názvem V síti za školou jsme se tedy dočkali o něco upravené verze, která nemá takové ambice jako film – jedná se spíše o součást multimediálního vzdělávání týkajícího se chování na internetu.

V síti za školou

Vít Klusák totiž společně s herečkami z filmu a odborníky objíždí republiku v rámci komentovaných projekcí, u nichž se ukazuje, že je film pouze jednou složkou rozsáhlé metodiky, která se snaží varovat před případy, které jsou ve snímku tak děsivě podány. Vyšla kniha Kdo chytá v síti, web e-bezpeci.cz společně s nadací O2 Chytrá škola pořádá besedy, na nichž jsou dospívající informováni třeba o kyberšikaně, sexuálním predátorství a vůbec o tom, jak se bezpečně chovat na internetu. Součástmi projektu je pak třeba i kurz Buď safe online, v němž se angažuje také populární influencer Jirka Král.

Trio hereček (Anežka Pithartová, Tereza Těžká, Sabina Dlouhá) ve filmu V síti za školou vysvětluje, na co si dát pozor.
Autor: Aerofilms Trio hereček (Anežka Pithartová, Tereza Těžká, Sabina Dlouhá) ve filmu V síti za školou vysvětluje, na co si dát pozor.

Za finálním sestřihem filmu V síti za školou stojí vedle Klusáka i Kamil Kopecký z Univerzity Palackého v Olomouci, která v souvislosti s představeným snímkem provedla výzkum, z jehož znepokojivých zjištění dokumentaristé následně vycházeli. Proto je tato verze také nazývaná jako „osvětová“. Oproti „hlavnímu“ filmu se vytratila většina skutečně explicitních záběrů, zmizely též promluvy odborníků, kteří přece jen velký prostor nedostali. Zato se zde nachází zhruba tucet vstupů ústředního hereckého tria, v nichž se dívky obracejí přímo na mladé diváky a radí jim, jak v podobných případech postupovat. A tak se můžete dozvědět třeba to, že v jakékoli fázi máte možnost nepříjemnou komunikaci ukončit a za žádných okolností není dobrý nápad se s těmito známostmi setkávat či jim posílat své lechtivé materiály.

Na závěr je tedy dobré zmínit poselství, které se film V síti za školou snaží předat: internet sám o sobě není škodlivý či děsivý, naopak se může jednat o velmi příjemné místo – člověk jen musí dodržovat určitá pravidla a být si vědom jistých rizik. A to bychom ostaně měli mít na paměti stále, i když zrovna nečelíme nebezpečí ze strany sexuálních predátorů.

Text: MS

reklama