23. prosince 2018 06:00

V Rusku drží v zajetí stovku ohrožených velryb. Míří na černý trh a nikdo tomu nedokáže zabránit

Záběry z dronů odhalily, že na na ruském pobřeží Tichého oceánu, nedaleko města Nachodka, je v klecích a mezi sítěmi uvězněno více než sto ohrožených kytovců – kosatky a běluhy.

Ruské velryby ve vězení

Mezinárodní aktivisté, kteří toto utajované zařízení odhalili, spočítali, že v tomto „vězení pro velryby“ se nachází 11 kosatek a 90 běluh, s největší pravděpodobností jsou zde všechna zvířata držena ilegálně. Je-li to pravda, a podle dalších důkazů se zdá, že ano, by se v takovém případě jednalo o vůbec největší počet ilegálně držených kytovců v dějinách. O tomto zařízení informovala britská charitativní organizace Whale and Dolphin Conservation (WDC). Účel „vězení“ je sice zatím neznámý, ale nabízí se jedno vysvětlení: jedná se o místo, kde jsou zadržována zvířata, která budou v blízké době prodána do Číny, jde skončí v nějakém delfináriu nebo jiném zábavním parku. Naznačuje tomu jednak množství zvířat, ale také blízkost k čínským hranicím.

Po kytovcích, kteří se dají držet v delfináriích, je v Číně nesmírná poptávka – za zdravou dospělou kosatku nebo běluhu jsou tato zařízení ochotná zaplatit kolem šesti milionů dolarů (asi 120 milionů korun). Přitom v Číně je v současné době asi šedesát takových delfinárií a dalších 12 se staví – poptávka po velrybách je tu tedy nesmírná. Celá akce spočívající v nakupování a prodávání kytovců pro zábavu je zcela nezákonná – podle mezinárodních dohod a zákonů se smějí chytat jen pro vědecké a výzkumné účely, právo se v tomto případě téměř neustále obchází nebo ohýbá.

Velrybí pronájem

Podle ruského tisku je za 101 zajatých velryb zodpovědných několik ruských firem, údajně jsou podle deníku Novaja Gazeta čtyři. Ty už v letech 2013-2016 dodaly do Číny 13 ohrožených kosatek. Jak obešly zákony, které by to neměly povolit? Našly si skulinu: zatímco prodej kosatek je přísně zakázaný, tvůrci tohoto omezení zapomněli na to, že kosatky by se daly také pronajmout. A právě toho Rusové využívají – velryby Číňanům jednoduše pronajímají.

Společnosti také tvrdí, že všechna zajatá zvířata jsou zde za vědeckým účelem – ruští vyšetřovatelé už tuto verzi prošetřují. Mají ale povolení jen na 13 zvířat, ostatní nijak zatím nevysvětlili. Právníci britské neziskovky už také zkoumají, jaké podmínky v zařízení panují, podle ruských Greenpeace se dá označit jedním slovem – mučírna.

Ochránci zvířat jsou znepokojeni i dalšími fakty: některé „výběhy“ jsou totiž větší, než by měly být; je tedy pravděpodobné, že v nich mohou být i mláďata – což je zcela protizákonné a neomluvitelné ani vědeckými argumenty. Experti britští i ruští se obávají, že pobyt v takovém zařízení může mít na mořské kytovce ničivé důsledky; tato zvířata jsou nesmírně citlivá a každý zásad do jejich svobody a zvyklostí je nesmírně poškozuje. Navíc se mohou projevit i následky na celkovou populaci těchto zvířat.

Kdyby je dál lovili tímto tempem, riskujeme ohrožené celé zranitelné populace kosatek,“ varoval zástupce ruské organizace Greenpeace Oganes Targulyan. „V současné době existuje omezení na 13 zvířat za rok, ale nikdo nebere v úvahu, že na každé takto ulovené živé zvíře připadá nejméně jedno další, které je při lovu zabito,“ dodal.

Experti se také obávají toho, že čínská zábavní zařízení si najdou i tak cestu, jak zákony nějakým způsobem obejít. Mají totiž k dispozici díky svým štědrým investorům tolik financí, že čistě formálně spojí své zábavné zařízení s nějakým klidně i fiktivních vědeckým výzkumem a tímto způsobem se ke vzácným kosatkám a běluhám i tak dostanou...

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom