V evoluci nevěří 90 procent Američanů. A co vy?

Evoluční teorii zpochybňuje 90 procent Američanů.
Evoluce ve zkratce
Evoluce ve zkratce

reklama

Jen každý desátý Američan podle průzkumu bez výhrad věří vědecké evoluční teorii Charlese Darwina. Pouze 9,5 procenta obyvatel Spojených států je přesvědčeno, že bůh nebo jiná vyšší moc neměly žádný vliv na vznik vesmíru a lidí. Vyplývá to z průzkumu, který zadalo Americké sdružení pro rozvoj vědy (AAAS) a jehož výsledky na konferenci AAAS v Chicagu představila Elaine Howard z Riceovy univerzity v Houstonu.

Zhruba 90 procent z více než 10 000 dotázaných uvedlo, že podle jejich mínění je bůh zcela nebo alespoň částečně odpovědný za stvoření vesmíru, Země a člověka. Mezi evangelíky to bylo dokonce 97 procent.

Více než polovina amerických evangelíků se hlásí ke kreacionismu, jenž odmítá Darwinovu teorii, podle níž se život na Zemi vyvinul do dnešní podoby postupně během miliard let bez zásahu shůry.

Nevýhody evoluce

Kreacionisté se odvolávají na bibli, podle níž bůh stvořil život během šesti dnů. Více než 40 procent evangelíků se rovněž vyslovilo pro to, aby se na školách vyučoval kreacionismus místo evoluční teorie.

Každý třetí Američan se domnívá, že existuje konflikt mezi vědou a vírou. Ze zhruba 600 dotázaných amerických vědců přitom jen pětina byla přesvědčena o tom, že bůh nemá se vznikem vesmíru nic společného.

ČTK

Evoluce muže

Víc než třetina Američanů nevěří v evoluci. Kdo nejvíc?

reklama

reklama