V Berouně byla odhalena busta geologa Joachima Barranda

Obyvatelé a návštěvníci Berouna ji najdou na náměstí, které je po slavném vědci pojmenováno.
Barrande ve skále
Barrande ve skále
Lovecz

reklama

Barrande má bustu. Zaslouženě

Autorem busty je malíř a sochař Jiří Vydra, řekla ČTK Petra Lišková z radnice.

Na podstavec pod bustu město vypsalo veřejnou soutěž. Ze všech návrhů pracovní skupinu nejvíce zaujal návrh studentky Střední průmyslové a keramické školy v Hořicích Terezy Kociánové. Podstavec proto město nechalo zhotovit podle jejího návrhu.

Joachim Barrande (1799 až 1883) se celosvětově proslavil průzkumem geologických útvarů a zkamenělin ve středních Čechách. S Berounem byl úzce spjat. Řadu let se věnoval studiu geologických útvarů a zkamenělin právě v blízkém okolí města. Zároveň ho pojilo přátelství s místním továrníkem Martinem Duslem, v jehož vile také pobýval. Po Barrandovi je v Berouně pojmenováno kromě náměstí i gymnázium, které se nachází v bezprostřední blízkosti Duslovy vily.

Barrande výsledky své dlouholeté pilné a systematické výzkumné práce shrnul v monumentálním dvaadvacetisvazkovém díle Silurský systém ve středních Čechách, v němž podal prakticky úplný přehled nejstarší české fauny. Veškeré své rozsáhlé sbírky i svoji obrovskou knihovnu včetně rukopisů odkázal dnešnímu Národnímu muzeu v Praze. Zanechal i dostatek finančních prostředků pro pokračovatele svého díla.

reklama

reklama