V americké džungli se našel úkryt německých nacistů!

Nález argentinských archeologů vrhá nové světlo na konspirační teorie...
Hiler a svastika, symbol, který za nic nemůže
Hiler a svastika, symbol, který za nic nemůže
Bundesarchiv

reklama

Archeologové našli na těžko dostupném místě v Argentině stavbu, kterou prý vybudovali nacisté pro případ, že by se druhá světová válka vyvíjela v jejich neprospěch a museli z Evropy uprchnout. Jde o kamennou pevnost s mimořádně silnými stěnami. Našly se tam německé mince a nádobí ze 40. let minulého století. O nálezu informoval izraelský list Haarec.

Výzkum vede Daniel Schávelzon ze střediska městské archeologie na univerzitě v Buenos Aires. Jeho skupina pracuje v národním parku Teyu Cuare v provincii Misiones na hranici s Paraguayí. Našla na místě mince ražené mezi lety 1938 a 1941 a také porcelánové nádoby z německé továrny v Míšni z let 1890 až 1949.

"Objevili jsme tam výjimečnou stavbu. Zatím jsem nedospěli ke konečnému závěru, k čemu byla. Naše první úvaha je, že je to útulek, který měl sloužit nacistickým vůdcům. Je to velmi zvláštní budova, která pro dané místo není typická," řekl Schávelzon.

Důkazy? Tady jsou!

Stavba prý má tlusté zdi a je v těžce dostupné oblasti. Schávelzon ale nesouhlasí s hypotézou, že zde pobýval Hitlerův tajemník Martin Bormann. Byl sice v Norimberském procesu odsouzen k trestu smrti, ale v nepřítomnosti. Soudí se, že spáchal sebevraždu jedem. Schávelzon řekl, že se na místě našlo jenom velmi málo předmětů, které tam zanechali zřejmě ti, kdo úkryt budovali.

"Domníváme se, že jsme našli skrýš, kterou ale nikdo nepoužíval," řekl. Připomenul, že nacisté, kteří po válce dorazili do Argentiny, se nemuseli skrývat, jelikož přicházeli se souhlasem tehdejšího prezidenta Juana Peróna.

V argentinské provincii Misiones žije mnoho evropských přistěhovalců. V roce 1940 měla 190 000 obyvatel, z nichž 80 000 pocházelo z Evropy a 14 000 z nich z Německa.

Sergio Widder z latinskoamerické sekce střediska Simona Wiesenthala řekl, že objev považuje za velmi zajímavý, protože může pomoci pochopit "rozsah přítomnosti nacistů v Argentině". "Musíme ale zaznamenat, že Schávelzon řekl jasně, že nacisté v Argentině nepotřebovali žádné úkryty, protože tam byli otevřeně chráněni. Nenarušuje to však hypotézu, že si skrýše budovali. Doporučujeme v tomto výzkumu pokračovat," řekl Widder.

ČTK


reklama

reklama