23. října 2017 14:55

Užívání marihuany zvyšuje riziko úmrtí, potvrdila studie

Kouření konopí není bez rizika. Marihuana souvisí až s trojnásobným rizikem úmrtí z hypertenze.

Ačkoliv mnozí zastánci marihuany tvrdí, že je psychotropní THC bezpečnější než tabák, pravda zase tak jednoduchá není. Své o tom ví vedoucí nedávného výzkumu doktorka epidemiologie a biostatistiky Barbara Yankey, která se o této problematice vyjádřila v dokumentu Evropské kardiologické společnosti (ESC).

V něm mimo jiné uvedla, že je důležité zjistit, zda zdravotní přínosy převažují nad potencionálními zdravotními, sociálními a ekonomickými riziky. Yankey svým výrokem reaguje na nedávný výzkum konopí, jehož výsledky příznivce marihuanových dýchánků příliš nepotěší. Podle všeho jsou kuřáci marihuany vystaveni třikrát vyššímu riziku úmrtí způsobeným vysokým tlakem. Riziko úmrtí se navíc každoročně zvyšuje.

Nebezpečná marihuana

Studie porovnávala výsledky dřívějších průzkumů. První data byla shromážděna z Národního průzkumu o zdraví a výživě (NHANES), kterého se v roce 2005 účastnilo celkem 1213 dobrovolníků ve věku minimálně 20 let. Zúčastnění byli dotazováni, zda někdy užívali marihuanu, a pokud ano, kdy ji poprvé vyzkoušeli. Součástí dotazníku bylo i shromažďování informací o užívání běžných cigaret. Druhá data pocházela z Národního centra pro zdravotní statistiku Američanů (NCHS) z roku 2011. Během srovnávání dvou datových souborů byly odhaleny prokazatelné souvislosti mezi užíváním marihuany a úmrtím způsobeným vysokým krevním tlakem, onemocněním srdce a mrtvicí.

Riziko se násobí

Na konci studijního období bylo 73 procent účastníků stále naživu. Porovnání jednotlivých výsledků prozradilo, že ve srovnání s nekuřáky jsou kuřáci marihuany vystaveni až 3,42krát vyššímu riziku úmrtí z důvodu hypertenze. Tohle riziko se navíc každoročně zvyšuje až 1,04krát. Marihuana má také horší dopad na zdraví srdce než tabák. Podle Barbary Yankey tato psychotropní látka stimuluje nervový systém, což vede ke zvýšení srdeční frekvence, nedostatku kyslíku a vyššímu krevnímu tlaku. V současné době se experti snaží zjistit, zda existují nějaké zdravotní přínosy, jež by byly schopny převážit zjištěná zdravotní nebezpečí. Pro zajímavost dodejme, že konkrétně ve Spojených státech amerických byla minulý rok marihuana v několika státech legalizována. Na seznamu je například Aljaška, Kalifornie nebo Colorado.

Neobjektivní studie?

Analýza má ovšem i svá omezení. Prezentované výsledky například pracují s verzí, že všichni zúčastnění užívali marihuanu kontinuálně. Pravda ale může být ve skutečnosti zcela jiná a výsledky tak nemusí být přesné. Výzkum ani nebral v potaz kvalitu jednotlivých vzorků, která se může jedna od druhé výrazně lišit. Jisté pochyby má koneckonců i samotná autorka studie: „Naše výsledky naznačují, že užívání marihuany může mít na kardiovaskulární systém ještě horší důsledky než to, co bylo zjištěno o kouření cigaret. Ovšem počet kuřáků byl v naší studii malý, tudíž musí být nové poznatky zkoumány v rámci rozsáhlejší studie. Netřeba dodávat, že škodlivé účinky marihuany na funkci mozku výrazně převyšují účinky kouření,“ upozornila Barbara Yankey.

Mnozí odborníci daného oboru ovšem zjištěné výsledky považují za objektivní a nepřekvapivé, neboť přímo odpovídají předchozím studiím o konopí. Nová analýza zároveň ani nepopírá léčivé vlastnosti této byliny. Na druhou stranu varuje před účinky dlouhodobého i rekreačního užívání, k němuž by měli uživatelé přistupovat obezřetně.

Text: Petr Smejkal

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom