3. srpna 2020 12:00

Už máte v bytě jedovatého strašníka? Vlivem tepla se šíří republikou

Ještě před pár lety strašník dalmátský strašil turisty v Chorvatsku. Dnes už se stěhuje do našich domovů.

Nevíte, co to je?

Ve facebookové skupině zaměřené na určování bezobratlých se objevila fotografie podivného tvora, kterého majitelka našla u sebe doma. Některý biologicky vzdělanější člen skupiny podivného „pavouka“ určil jako strašníka dalmatského, který není pavoukem, ale vskutku bizarní stonožkou. Server Naturabohemica o něm píše: „Strašník žije v ČR zejména synantropně, tedy v budovách a jejich okolních biotopech, jako jsou zídky, zdi, hromady kamení, staré domy, sklepy. Aktivní je v noci. Přes den se schovává ve štěrbinách, pod kameny apod. Lze se s ním setkat zejména na zdech, kde v noci loví potravu – drobný hmyz, pavouky aj. –, které ochromuje stejně jako většina stonožek slabým jedem. Strašník je velmi hbitý a odchytit takového tvora vyžaduje dobrou zručnost, při vyrušení velmi rychle prchá do nejbližšího úkrytu. V ČR vzácně na jižní Moravě a ve středních Čechách. Zjištěn jen ve městech.

Jakkoli se může zdát, že strašník, který je původem ze Středozemí, u nás má vhodné podmínky jen na jižní Moravě, tak vlivem oteplujícího se klimatu se šíří skrz republiku.

Kde u nás straší strašníci?

Strašníci mají v Evropě zastoupení díky třem druhům, přičemž jen strašník dalmatský (Scutigera coleoptrata) sem doputoval a aktuálně se šíří i u nás. Jinak obývá celý Balkán, ale i jižní země jako Portugalsko, Španělsko či Itálii, nicméně hlášen je i z Francie či Švýcarska. Zvláštní, pravděpodobně zavlečení jedinci jsou zaznamenáni dokonce až ve Finsku. Velmi zjednodušeně se dá říct, že kde roste víno, daří se strašníkům, což vědí například obyvatelé Pálavy. Relativně pravidelně se objeví v bytech Brna i Bratislavy, ovšem nálezy jsou hlášeny i z Prahy a šíří se severním směrem. V severních Čechách byl zachycen na ulicích Litoměřic. Nepatří zrovna mezi stonožčí obry – zatímco Scolopendra může dorůst do 30 cm, strašník to dotáhne sotva na 2,5 cm. Má šedivé zbarvení se třemi tmavými podélnými pásy. Nejnápadnější jsou dlouhé, lehce odlomitelné končetiny, přičemž jsou v zadní části těla delší než v přední. Jednou z jeho úžasných vlastností je, že pokud přijde o některou z končetin, tak ji při svlékání znovu nahradí. Všechny stonožky jsou predátoři, takže i od malého strašníka hrozí bolestivé, mírně jedovaté kousnutí. Ostatně stonožky patří mezi nejdéle existující jedovaté tvory na naší planetě.

Až uvidíte vskutku exoticky vypadající stonožku, neděste se. To vás jen vystrašil strašník.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom