Už jste byli v nejnavštěvovanějším městě světa?

Nejnavštěvovanější město světa, Bangkok, je tisíce kilometrů vzdálené. A přesto ho Češi znají.
Bangkok - kouzlo čínské čtvrti
Bangkok - kouzlo čínské čtvrti
Foto: Topi Pigula

reklama

Nejhezčí ženské jsou chlapi

Až se tam pojedeš podívat, rozhodně mrkni na lady boys. Sice jsou to chlapi, ale v Bangkoku jsou to nejhezčí ženské,“ instruoval mě kolega Zdeněk, který návštěvu Patpongu, jednoznačně „nejlechtivější“ čtvrti města, měl za sebou. „Nemusíš hned chytit AIDS, stačí se jít podívat, fakt nebudeš litovat,“ dodával další instrukce. Muži převlékající se za ženy nebo přímo transsexuálové se po setmění začnou rojit jak na ulicích, tak (a to častěji) v gogo barech či podnicích, kde přímo vystupují.

Je to muž nebo žena?
Autor: Wikimedia Commons Je to muž nebo žena?

Zajít si do podobného podniku znamená odolávat nabídkám a být velmi opatrný. Patpong je „proslavený“ sexuálně nakažlivými chorobami i tím, že zaplatíte i to, co jste si vůbec nechtěli dopřát. Jen pro zajímavost: z hlediska množství nakažených HIV virem je Thajsko 44 zemí na světě, Česko 122. Počet nakažených je v Thajsku 1,1%, zatímco u nás je to pod 1%. Tato čísla poskytnutá americkou CIA jsou doplněna jasným varováním: jedná se o velmi (z hlediska AIDS) rizikovou zemi. V Patpongu vzhledem k místně prováděným sexuálním aktivitám bude toto číslo samozřejmě výrazně vyšší. Sexuální turistika a neřesti s ní spojené (alkohol, drogy) je prostě v Bangkoku in. Najdeme tu snad celý svět od Američanů a Němců přes Čechy či Australany až po Rusy či Číňany.

I na Tebe čeká Bangkok
Autor: Foto: Topi Pigula I na Tebe čeká Bangkok

Paříž? Londýn? Bangkok!

Evropa láká zejména památkami, proslulá Paříž  a Londýn s proslulými galeriemi zdarma. Obě města přivítala loni více než 19 milionů turistů. Jenže kam se hrabou na Bangkok. Už v roce 2017 přivítal více než 20 milionů návštěvníků (sám měl podle sčítání lidu v roce 2019 „jen“ 8 280 925 obyvatel). A turistický růst jde prudce nahoru, což platí nejen o jihovýchodní Asii. V praxi to znamená, že lidé se mají čím dál lépe, neboť věnují své úspory na tak „zbytné“ záležitosti, jako je cestování.

Pečený bangkokský potkan
Autor: Foto: Topi Pigula Pečený bangkokský potkan

Pro Thajsko jsou peníze z cestovního ruchu extrémně důležité, v součtu totiž tvoří 12 % hrubého domácího produktu. Samozřejmě zdaleka nejde jen o výše naznačenou sexuální turistiku, Thajsko má několik desítek národní parků včetně Doi Inthanon, kde se nachází stejnojmenná nejvyšší hora Thajska či celá plejáda vzácných orchidejí včetně bíle kvetoucí Coelogyne nitida, Mae Wonk, v němž se mají stále vyskytovat volně žijící tygři, či Tarutao National Marine Park zahrnující 51 ostrůvků.

Zlatý Buddha - takových jsou v Thajsku tisíce
Autor: Foto: Topi Pigula Zlatý Buddha - takových jsou v Thajsku tisíce

Thajsko získává na popularitě a Bangkok, kde je jedno z mezinárodních letišť, získává další a další tisíce dolarů do městské pokladny. Bangkok rozhodně má co nabídnout, například tamní čínská čtvrť nabízí pečené krysy (viz foto výše) a další pochutiny, které vám umožní projíst se Asií, i skvělý čínský zelený čaj. Ale má taky co vzít. Ovšem to už je na osobním rozhodnutí každého z více než dvaceti milionů návštěvníků. Nevypadá to tam jako ve filmu Pařba v Bangkoku. Většinou.

Text: Topi Pigula


 

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama