25. ledna 2018 04:15

Už je to tady – klonování lidí se blíží. Číňané prolomili tabu

Klonování opic je příprava na klonování lidí

Začalo to klonováním ovce...

Byla středa 5. června 1996 a do historie klonování vstoupila Dolly. Slavná ovce, která spatřila světlo světa světa pomocí klonování, tedy metodě, která byla nejen křesťanským duchovenstvem odsouzena jako něco nepatřičného – člověk si prý hraje na Boha. V ten den se ještě Dolly nenarodila, „jen“ byl veřejnosti skotským výzkumným ústavem potvrzen úspěšný pokus, na jehož konci byl „porod“, který vedl její „duchovní otec“ profesor Ian Wilmut. O dva roky později bylo zjištěno, že buňky v jejím těle neodpovídají jejímu fyzickému stáří, ale spíše věku její genetické předchůdkyně – šestileté ovce. Jméno Dolly získala podle slavné americké country zpěvačky Dolly Parton. Skupina vědců ve skotském Roslinově institutu ji totiž stvořila z buňky mléčné žlázy a nikdo si prý nedokázal vybavit působivější prsa, než jaká měla Dolly Parton. Během života přivedla na svět 6 zdravých jehňat, ale sama nakonec padla rukou svého stvořitele – člověka. 14. února 2003 byla utracena z důvodů plicní infekce.

… pokračuje klonováním opic

Nejnovějším přírůstkem do skupiny klonovaných tvorů jsou makakové, tedy primáti. Úspěšným zrozením dvou samiček jménem Zhong Zhong a Hua Hua vyvrcholilo celoživotní úsilí čínského vědce Zhen Liu, aktuálně působícího na Čínské akademii věd. „Jména makaků jsou čerpána ze slova zhonghua, přídavného jména pro čínský lid,“ píše Michael Greshko v aktualitách pro National Geographic. Geneticky identiční makakové ve stáří šesti a osmi týdnů jsou zdraví a zatím jsou ochováváni v inkubátoru. Celý pokud bezesporu vyvolá další vlnu kontroverzí – dalším druhem přimáta, kterého „čeká“ klonování, je bezesporu člověk. Ačkoli by měla proběhnout (a na mnoha úrovních probíhá) mezinárodní diskuze na téma etiky klonování člověka, je jasné, že pokrok se v tomto směru už zastavit nedá. "Džin je vypuštěn z láhve," říká Jose Cibelli, odborník na klonování z Michiganské státní univerzity.

Bude na řadě člověk?

Pokusy o klonování člověka už tady byly, ostatně americká firma Clonaid už svými přípravami na tuto metodu rozšiřování lidského rodu rozvířila nejen mediální, ale i právní vody. "Pro klonování druhů primátů včetně lidí nyní padá technická bariéra," říká spoluautor studie Mu-Ming Poo, čímž potvrzuje, že jde o opravdu zásadní krok směrem ke klonování člověka. Zatím mají u lidí stejnou DNA jen jednovaječná dvojčata.

Existuje poměrně velké riziko, že jakmile se klonování člověka technicky zjednoduší (zdravotní důsledky pro takto vzniklé jedince věda zatím zdaleka nedokáže odhadnout), hrozí, že se metody chytí skupiny lidí s představou vytvoření „ideálního“ člověka, což je jen jiný výraz pro eugeniku či, jak eufemisticky tvrdili nacisté, „rasovou hygienu“.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom