US Army má problém: nové uniformy pro ženy!

Nahoře zúžit, pod pasem naopak rozšířit. Americká armáda potřebuje nové uniformy, do kterých se vejdou ženské boky. Bude totiž přijímat více žen.
Uniforma amerických vojaček
Uniforma amerických vojaček

reklama

Dávno jsou pryč doby, kdy byli v každé armádě jen samí muži, i když tradice žen v armádě je starší, než by se očekávalo. Zpočátku se do ní však dostávaly právě v přestrojení za muže, až v průběhu první a druhé světové války zde nacházejí své místo. V současnosti je postavení a rovnoprávnost ženy v armádě civilizovaným standardem.

V Česku je nyní zhruba každý osmý voják žena, v americké armádě jich mají ještě víc – zaujímají zhruba jednu šestinu. A velení americké armády počítá s tím, že jich ještě přibude, protože od letošního roku se ženy mohou hlásit na všechny pozice a do všech jednotek. K velkému nárůstu žen došlo už v roce 2012, kdy se ženám uvolnilo až 14 tisíc míst. Později jim přibylo až 6 tisíc kolegyň, a to i v takových jednotkách, jakými jsou pěchota, bojové obrněné jednotky a dělostřelectvo.

uniforma1 Foto:

Proto se velení rozhodlo pořídit nové bojové uniformy, které by byly navrženy tak, aby sedly na ženské tělo. Varianta uniformy Combat je první ze série kroků, díky kterým vojsko doufá, že se jí v příštích třech letech podaří plně integrovat ženské vojáky. Armáda plánuje rozvíjet genderově neutrální normy, které mají zajistit, aby měli všichni vojáci i vojačky spravedlivé pracovní příležitosti.

Armáda uniformy vyvíjela od roku 2009, výsledek má užší ramena, je mírně zúžená v pase a naopak v oblasti boků a pozadí je mírně rozšířená. Desítky let starý typ Army Combat Uniform, zkráceně též ACU, byl vytvořen muži pro muže a nerespektoval odlišnosti ženského těla. Podle úředníků byl nový typ vytvořen tak, aby seděl celému spektru figur – nejen ženám, ale i menším a štíhlým mužům. Nyní je uniforma distribuována do všech armádních zařízení.

Elastický pas a zkrácená délka

Širší boky a pas nejsou jedinou odlišností nové uniformy. Pas je elastický, kapsy upravené a délka kalhot je zkrácená. To u bundy je naopak zadní část delší, přesto je střih v ramenou zúžený a více vypasovaný.

Podle zprávy z roku 2008 se totiž mnoho žen nevešlo do bojové uniformy, která měla být unisex. Oblečení bylo velké v ramenou, přes prsa, boky a v rozkroku se zase prostoru nedostávalo. Tyto nedostatky se řešily nákupem větších velikostí, které však zase neseděly na jiných místech.

Svět bude patřit dronům...

Jak bude vypadat svět roku 2045? Americká armáda předpovídá úžasné věci!

 

Proto se v roce 2011 armáda rozhodla nechat ušít ženám uniformy lepší. Nejdřív bylo nutné je otestovat, a tak 400 žen z aktivních záloh a 200 členek Národní gardy zkoušelo různé typy oblečení. 86 procent z nich řeklo, že je lepší, pokud je kabát delší a kalhoty sedí lépe. „A naprostá většina žen, 94 procent, si pochvalovala, že nový střih jim umožní vypadat víc upraveně a vojensky,“ vysvětluje vojenská produktová manažerka Laverne Stanleyová.

Kromě nové uniformy armáda vyvíjí pro ženy též neprůstřelné vesty, letecké kombinézy a tréninkové uniformy.

Lucie Kořistová

reklama

reklama