25. ledna 2019 06:00

UNIKÁTNÍ VIDEO: Americký bombardér Létající pevnost B-17, jak jste ho ještě nikdy neviděli

Takový model Létající pevnosti je jediný na světě. Vyrobit to, co uvidíte, trvalo skoro 18 let.

Válečná historie B-17

Čtyřmotorový bombardovací letoun se stal pro nacistické Německo reálnou hrozbou. Jeho historie se začala psát 8. srpna 1934, kdy americké vzdušné síly vyhlásily soutěž na výrobu nového těžkého bombardéru. Základním požadavkem bylo nahrazení zastarávajícího typu Martin B-10 firmy Martin. Ta se sice do soutěže přihlásila taky, s nadějemi na úspěch zejména vzhledem k minulým zakázkám, ale její letoun nepředložil zásadně lepší parametry. Požadavky armády byly jasné: mělo jít o těžký bombardér s dlouhým doletem, který s plnou bombovou výzbrojí vystoupal do tří kilometrů a dokázal se ve vzduchu udržet nejméně 4 hodiny letu při rychlostí 320 km/h.

Soutěž vyhrála firma Boeing a její SB-17, jak byl označen prototyp, měl v sobě zakomponovány jak prvky bojového (pumovnice), tak dopravního (dolet) letounu. K obraně mu mělo sloužit 5 vzduchem chlazených kulometů Browning ráže 7,7 mm. Nakonec jich bylo vyrobeno 12 731 kusů při ceně 238 329 za kus. Když v červnu 1939 poprvé vzlétl první B-17B, měl na palubě zamontován zaměřovače pum společnosti Norden s gyroskopickým stabilizačním systémem. Efektivní ničení protivníka mohlo začít. Tyto bombardéry se staly základem amerického strategického letectva včetně bombardéru, který byl použit na atomové bombardování Japonska. B-17 se podílely na pravidelném bombardování německých měst, během Slovenského národního povstání s nákladem zbraní přistály na Slovensku.

Model 1:3

Jack Bally, rodák z Dixonu je veteránem Vietnamské války a fanda do leteckého modelářství. Vlastně hlavně do jediného modelu, bombardéru B-17, jež po zhruba 18 letech práce postavil v poměru 1 : 3, tedy jeho „Bally Bomber“ je třetinové velikosti vůči skutečným válečným mašinám. A nejedná se o žádné tintítko na dálkové ovládání, ale stroj, který skutečně pilotuje člověk – vlastně spíše než o modelu by se mělo mluvit o bombardéru, jen o dvě třetiny menším a s „neválečnými“ úpravami a parametry. Rozpětí křídel je 10,54m, k pohonu využívá čtyři motory 4 × Hirth F-30 bez reduktorů. Podle serveru www.saukvalley.com strávil výrobou 45 až 50 hodin týdně, po dobu 17 let a 10 měsíců. Nakonec Federální letecká správa potvrdila, že je stroj připravena na let. "Pracoval jsem na tom tolik, že to vypadalo jako posedlost," řekl Bally.

Jak unikátní je výsledek, můžete vidět v přiloženém videu.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom