Umělá inteligence zjistí, jestli jste pili alkohol! Koho to ale zajímá?

Zase umělá inteligence. Tentokrát by měla dokázat na dálku rozpoznat, jestli uživatel mobilního telefonu pozřel alkohol. Pro kterou aplikaci je tahle informace důležitá?
Používání telefonu společně s alkoholem se může nevyplatit...
Používání telefonu společně s alkoholem se může nevyplatit...
istockphoto.com

reklama

Nebudeme vás dlouho napínat: je to Uber. Tato kontroverzní, i když v řadě ohledů progresivní společnost si minulý měsíc nechala patentovat systém na rozpoznání opilosti zákazníka. To se hodí zejména v případech, kdy chcete využít spolujízdu, která je především za oceánem poměrně populární. Sdílet cestu s opilým spolucestujícím totiž nemusí být zrovna příjemný zážitek, a tak Uber nechce riskovat stížnosti. Jak toho ale dosáhne?

Umělá inteligence pozná alkohol

Uber nápad představil už v roce 2016, ovšem k realizaci se dostává až nyní. Opět za ní stojí umělá inteligence, která by měla pomocí složitých algoritmů zjistit, zdali zákazník není v příliš podroušeném stavu. K tomu využije snad všechny myslitelné údaje, jež díky vašemu telefonu zjistí: čas, polohu, rychlost a správnost psaní, pohyb telefonu i člověka, který ho má v ruce. Jednoho by ani nenapadlo, co lze z objednávky svezení domů zjistit, že?

Je však logické, že pokud se snažíte rezervovat odvoz v noci z pátku na sobotu z místa, kde se to bary a nočními podniky jen hemží, vaše náplň času v předchozích hodinách je snadno domyslitelná. Stejně tak i počet překlepů a schopnost klikat na správné ikony v aplikaci může evokovat podnapilý stav (nebo i výraznou nešikovnost, bohužel).

Uber s alkoholem

Co se bude dít potom, co systém algoritmů identifikuje opilého člověka? Řidič by měl dostat oznámení o zvýšeném riziku takové jízdy a je na něm, jak situaci vyhodnotí. V případě spolujízdy pak střízliví pasažéři budou moci preferovat takové řidiče, kteří si vyslouží dobré hodnocení vycházející z jednání s podnapilými lidmi. Což by mohla být aspoň určitá záruka toho, že daný řidič dokáže situaci s přiopilým zákazníkem dobře vyřešit.

Zároveň tak bude poskytnuta ochrana samotných řidičů, kteří mohou odmítnout zakázky, v nichž by riskovali poničení svého vozu opilým cestujícím. To všechno zní hezky, je tu však velké ale – pokud opilého člověka odmítne Uber svézt, co se stane? Využije hromadné dopravy, kde může být nebezpečný svému okolí, či rovnou v nejhorším scénáři sám usedne za volant. Jistě, není správné za opilé lidi přebírat odpovědnost, ovšem počítat by se s těmito možnými důsledky mělo.

A na paměti bychom měli mít ještě jedno, možná i významnější nebezpečí: Za posledních několik let byli řidiči Uberu obviněni z mnoha případů sexuálního obtěžování. Pokud se tito sexuální predátoři dozvědí, že mají domů odvézt podnapilou ženu, je potenciálně velmi snadné takové situace zneužít. Což opravdu není legrace! Naštěstí, jak jsme psali na začátku článku, jsme ve fázi patentu, takže na realizaci si ještě chvíli počkáme. Doufejme, že do té doby se Uberu podaří všechny tyto sporné body vyřešit.

Text: MS

reklama

reklama