18. září 2017 13:17

Trpíte lupénkou? Pusťte na ni mravence

Chemici si nechají patentovat látky z mravenčího jedu. Léčí totiž lupénku.

Mravenci rodu Solenopsis, v USA známí jako „ohniví“ mravenci, nemají mezi Američany zrovna dobrou pověst. Jejich kousnutí skutečně „pálí“ (odtud pochází jejich název), a tak není divu, že se je obyvatelé snaží hubit, seč to jde. Dokonce se šíří tak, že vodní toky překonávají s pomocí „vorů“ postavených z vlastních těl. Aktuálně si snad svou pověst trochu napraví. Chemické analýzy totiž v jejich sekretech objevily látku podobnou ceramidům, tedy chemické komponentě používané v kosmetických a léčivých přípravcích používaných na zmírnění průběhu lupénky.

Lupénka nebo také psoriáza (latinsky psoriasis vulgaris) je jedním z nejčastějších kožních neinfekčních onemocnění postihující především kůži, méně též nehty a klouby. Nemoc postihuje přibližně 2–3 % populace, avšak v bělošské populaci může být její výskyt častější, jelikož jsou projevy nemoci mnohdy nevýrazné a není tudíž diagnostikována. Přesto se stává čím dál rozšířenější a je běžné o ní psát jako o civilizační chorobě. Ruce postižené lupénkou vypadají opravdu neesteticky, což může v extrémním případě i blokovat výkon povolání. Přestože jde o neinfekční onemocnění, které se podáním ruky nepřenáší, často u lidí vyvolává pocit odporu. U postižených například dochází až k sedminásobně rychlejšímu odlupování kůže, než je běžné u zdravých jedinců.

Mravenci – dárci chemikálií

Solenopsiny jsou látky, které vědci identifikovali v chemickém koktejlu u mravenců rodu Solenopsis. Hrdinou příběhu se v tomto případě stal druh (Solenopsis invicta), který doposud nemá české jméno. Na základě pečlivé chemické analýzy solenopsinů vědci vytvořili podobnou sloučeninu, ovšem té už chybí její přirozená mravenčí jedovatost. Na scénu pokusů nastoupily laboratorní myši, oblíbený modelový živočich. Na jejich kůži postižené lupénkou se nové léčivo ukázalo nadmíru účinné. Došlo k rychlému zpomalení zánětlivé reakce následované hojicími procesy. „Věříme, že náš solenopsinový analog přispívá k obnovení bariérové funkce kůře,“ řekl pro časopis Scientific Record vedoucí studie Jack Arbiser. V budoucnu může nastat situace, kdy se horlivý americký likvidátor „ohňových“ mravenců bude mazat krémem, za jehož léčivými účinky stály právě mravenčí alkaloidy.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom