Třetí nejhezčí strom Evropy je z Česka. Tady je jeho příběh

Tento příběh by mohl být o probouzení spící Růženky, ale je příběhem mohutné a krásné lípy srdčité, která se stala třetím nejkrásnějším stromem Evropy
Lípa na Lipce získala evropský bronz
Lípa na Lipce získala evropský bronz
Naděžda Gutzerová

reklama

Lipka v Želených horách má téměř 800 let. Od roku 1990 je pro své stáří, mohutnost a krásu chráněna jako památný strom. Svým obvodem 9 metrů patří mezi pětici nejmohutnějších lip v naší republice.

Přestože je mohutnější a krásnější než blízko rostoucí Klokočovská lípa, dlouho rostla v ústraní a poklidu. Ale jen do podzimu roku 2016 kdy získala titul Strom roku 2016 a postoupila do obdobné evropské soutěže. V konkurenci dalších 16 vítězů národních soutěží obsadila v březnu 2017 v soutěži Evropský strom roku 2017 bronzovou příčku. Získala 14 813 hlasů a od prvního místa, které získal polský dub Josef z Podkarpatského vojvodství, ji dělilo jen 2 784 hlasů.

Historie bronzové lípy

Lípa na Lipce roste u cesty, která dříve spojovala tvrz a již neexistují hřbitov. Lípa tak vítala do života všechny nově narozené na tvrzi a zároveň se všemi loučila při jejich poslední cestě. Starý hřbitov dnes připomíná pouze hrobka Kustošů, rodu, který přestavěl tvrz na renesanční zámeček a hlásil se k Českým bratrům. Nejstarší písemná zmínka o tvrzi na Lipce je z roku 1303 a je velmi pravděpodobné, že v té době zde již lípa rostla. A zřejmě právě podle ní byla pojmenována i vesnice, která postupně vyrostala na svahu pod bývalou tvrzí. Věk lípy je odhadován až na 800 let. Mohla tedy zažít tažení husitů v roce 1421 a snad v jejím stínu odpočíval i sám Jan Žižka.

Další pověst vypráví o návštěvě Jana Ámose Komenského, který se zde měl zdržovat před svým odchodem do emigrace. Země Koruny české tehdy opustili i dva příslušníci rodu Kustošů. Další pověst vypráví o trvalé lásce, kterou partnerům zajistí polibek pod její košatou korunou. Milenci přicházejí k lípě dodnes, někteří již s pevným rozhodnutím právě zde zpečetit svojí společnou cestu životem svatebním obřadem. Lidé chodí k lípě odpočívat či meditovat. Jiní tvrdí, že toto místa je nabité pozitivní energií.

Možná právě tato energie pomohla lípě přežít silnou bouřku, která se nad krajem přehnala 25. června 2008 a především v západní části Železných hor poničila rozsáhlé plochy lesů. Přestože na návsi v Lipce vítr vyvrátil jednu vzrostlou lípu, poblíž bývalé tvrze byla vyvrácena další a jen pár metrů od památné lípy vítr doslova ukroutil vzrostlý smrk, jehož ulomená špička byla později nalezena daleko od kmene, lípa přežila bez úhony. Přes svůj věk je v dobré kondici. Původně měla tři mohutné kmeny, jeden z těchto kmenů se v 60. letech 20. století vylomil, ale rána se zahojila. Tato stará dáma se již ve svém věku neobejde bez péče odborníků. Jako památný strom je v péči správy CHKO Železné hory, která zajišťuje její odborné ošetření. Poslední ošetření bylo provedeno v květnu 2016, kdy byl proveden zdravotní řez a především vyměněna vazba, která dnes drží dva mohutné kmeny a brání tak rozlomení stromu.

Text: Naděžda Gutzerová

reklama

reklama