Třetí nejhezčí strom Evropy je z Česka. Tady je jeho příběh

Tento příběh by mohl být o probouzení spící Růženky, ale je příběhem mohutné a krásné lípy srdčité, která se stala třetím nejkrásnějším stromem Evropy
Lípa na Lipce získala evropský bronz
Lípa na Lipce získala evropský bronz
Naděžda Gutzerová
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Lipka v Želených horách má téměř 800 let. Od roku 1990 je pro své stáří, mohutnost a krásu chráněna jako památný strom. Svým obvodem 9 metrů patří mezi pětici nejmohutnějších lip v naší republice.

Přestože je mohutnější a krásnější než blízko rostoucí Klokočovská lípa, dlouho rostla v ústraní a poklidu. Ale jen do podzimu roku 2016 kdy získala titul Strom roku 2016 a postoupila do obdobné evropské soutěže. V konkurenci dalších 16 vítězů národních soutěží obsadila v březnu 2017 v soutěži Evropský strom roku 2017 bronzovou příčku. Získala 14 813 hlasů a od prvního místa, které získal polský dub Josef z Podkarpatského vojvodství, ji dělilo jen 2 784 hlasů.

Historie bronzové lípy

Lípa na Lipce roste u cesty, která dříve spojovala tvrz a již neexistují hřbitov. Lípa tak vítala do života všechny nově narozené na tvrzi a zároveň se všemi loučila při jejich poslední cestě. Starý hřbitov dnes připomíná pouze hrobka Kustošů, rodu, který přestavěl tvrz na renesanční zámeček a hlásil se k Českým bratrům. Nejstarší písemná zmínka o tvrzi na Lipce je z roku 1303 a je velmi pravděpodobné, že v té době zde již lípa rostla. A zřejmě právě podle ní byla pojmenována i vesnice, která postupně vyrostala na svahu pod bývalou tvrzí. Věk lípy je odhadován až na 800 let. Mohla tedy zažít tažení husitů v roce 1421 a snad v jejím stínu odpočíval i sám Jan Žižka.

Další pověst vypráví o návštěvě Jana Ámose Komenského, který se zde měl zdržovat před svým odchodem do emigrace. Země Koruny české tehdy opustili i dva příslušníci rodu Kustošů. Další pověst vypráví o trvalé lásce, kterou partnerům zajistí polibek pod její košatou korunou. Milenci přicházejí k lípě dodnes, někteří již s pevným rozhodnutím právě zde zpečetit svojí společnou cestu životem svatebním obřadem. Lidé chodí k lípě odpočívat či meditovat. Jiní tvrdí, že toto místa je nabité pozitivní energií.

Možná právě tato energie pomohla lípě přežít silnou bouřku, která se nad krajem přehnala 25. června 2008 a především v západní části Železných hor poničila rozsáhlé plochy lesů. Přestože na návsi v Lipce vítr vyvrátil jednu vzrostlou lípu, poblíž bývalé tvrze byla vyvrácena další a jen pár metrů od památné lípy vítr doslova ukroutil vzrostlý smrk, jehož ulomená špička byla později nalezena daleko od kmene, lípa přežila bez úhony. Přes svůj věk je v dobré kondici. Původně měla tři mohutné kmeny, jeden z těchto kmenů se v 60. letech 20. století vylomil, ale rána se zahojila. Tato stará dáma se již ve svém věku neobejde bez péče odborníků. Jako památný strom je v péči správy CHKO Železné hory, která zajišťuje její odborné ošetření. Poslední ošetření bylo provedeno v květnu 2016, kdy byl proveden zdravotní řez a především vyměněna vazba, která dnes drží dva mohutné kmeny a brání tak rozlomení stromu.

Text: Naděžda Gutzerová

Reklama
Reklama