19. května 2018 06:00

Trápí vás zápach z úst? Může to být nejen smrdící, ale i smrtící. Léčbu není radno podceňovat

Zápach z úst může být nejen trapný, ale také předzvěstí některých závažných onemocnění.  

Zápach z úst nebo halitóza, jak se odborně nazývá, může způsobit nejen trapné situace, ale také újmy v řadách profesních a vztahových. Na halitóze je frustrující hlavě skutečnost, že vám nikdo z okolí o vašem problému většinou nikdy neřekne. Odhalit zápach z vlastních úst svépomocí nemusí být vždy jednoduché, protože jsme na chuť a (ne)vůni našich úst prostě zvyklí. Jedna věc je ovšem jistá: špatný dech je něco, čeho bychom se měli zbavit co možná nejrychleji. Ještě předtím je nicméně žádoucí zjistit, co zápach vlastně způsobuje. A jak je vidno, některé příčiny není radno příliš podceňovat.

Zubní hygiena

Jednou z nejčastějších příčin zápachu z úst je nedostatečná zubní hygiena. Ačkoliv je každý člověk od útlého věku veden k pravidelnému čištění, mnoho poučených zubní péči zanedbává. A pokud si zuby čistíte a váš dech není stále svěží, je možná na čase změnit zubní kartáček (ideálně jednou měsíčně) nebo používat zubní nit. Jedině s nití dokážete proniknout do zákoutích a mezizubních prostor, na což běžný kartáček prostě nestačí. Právě rozklad zbytků jídla totiž způsobuje vznik zapáchajících bakterií. Pravidelná zubní hygiena se ovšem netýká pouze lidí s vlastním chrupem, nýbrž i majitelů zubních implantátů. Lidé se zubními protézami totiž čištění stejně tak zanedbávají, a co hůř, někteří protézy nečistí vůbec.

Jestliže o své zuby pečujete a zápach z úst vás stále pronásleduje, navštivte zubního lékaře. K nevábnému dechu může přispět i zubní kaz či onemocnění dásní. Jednou z častých příčin je například infikovaný zub, kolem jehož kořene se tvoří hnis. Pokud pacient onemocnění neléčí, infekce se může rozšířit na čelist, krk, hlavu nebo i jiné části těla.

Infekce dutin

Dutiny jsou vzduchem vyplněné průchody v obličejové části. Když v dutině uvízne tekutina, může dojít k nashromáždění bakterií a následnému vzniku infekce. Přítomnost bakterií a přebytečného hlenu v dutinách pak vede až k zapáchajícímu dechu. Mezi příznaky infekce dutin patří například kašel, bolesti tváří, únava, horečka či prostá rýma. Sinusitidu, jak se zánětu odborně přezdívá, běžně způsobují viry. Z tohoto důvodu proto nejsou ihned nasazována antibiotika, která na viry nezabírají. Na ně dojde až když lékař neprokáže bakteriální infekci.

Refluxní choroba jícnu

Tohle onemocnění způsobuje pronikání obsahu žaludku do jícnu, který váš dech nadmíru ovlivňuje. Nejde o nic příjemného, neboť se člověku vrací částečně natrávená potrava a agresivní žaludeční šťávy do míst, které by neměly vůbec navštívit. Žaludeční šťávy jsou navíc plné kyseliny chlorovodíkové, jež negativně působí na trubicový úsek. Refluxní choroba jícnu se projevuje častým pálením žáhy, potížemi s polykáním, nevolností, dýchacími obtížemi nebo zvracením.

Střevní neprůchodnost

K obstrukci střev (ileus) dochází v případě, kdy tenké nebo tlusté střevo již nemůže dál přesouvat trávené potraviny tělem. Když je střevo zablokováno, stolice není vyloučena, což někdy vede až k zápachu z úst. Střevní neprůchodnost se ale většinou projevuje bolestí břicha, nadýmáním, nevolností, zvracením a rychlou srdeční frekvencí. Jedná se o závažné a někdy i život ohrožující onemocnění. Lékař zpravidla provede CT vyšetření a teprve poté rozhodne, jakým způsobem dojde k odstranění plynu ze střev a žaludku. V lepším případě se úkon provede pomocí trubice, v horším následuje chirurgický zákrok a případné odstranění problematické části střeva pacienta.

Myslete na to, co jíte

Na nevábném dechu se v naprosté většině případů podílí nerovnováha bakterií žijících v ústech a krku. Mezi hlavní spouštěče patří chronické sucho v ústech, kouření a žvýkání tabáku, konzumace cibule, česneku nebo jiných, chuťově výrazných potravin. Žádné z těchto příčin ale není třeba věnovat zvýšenou pozornost jednoduše proto, neboť si jejich eliminace nežádá odborný lékařský zákrok. Tato nerovnováha je zkrátka způsobena výběrem životního stylu.

Vzhledem k tomu, že bakteriální nerovnováha střev může být příčinou zápachu z úst, konzumovanému jídlu je vhodné věnovat náležitou pozornost. Před balenými potravinami tedy dejte raději přednost čerstvé rostlinné stravě. Poděkuje vám nejen váš dech, ale také tělo. Zamyslete se nad svým jídelníčkem a ujistěte se, že jíte pravidelně a v dostatečné míře fermentované potraviny, jako je zelí, přírodní jogurty či kefír. Tyto potraviny jsou probiotické povahy, což pomáhá udržet vaše střeva čistá. Nic se ale nemá přehánět. Na zápachu z úst se totiž negativně podílí také dietní chyby. Když si hlídáte hladinu sacharidů, tělo začne rozbíjet tuky a uvolňovat ketony. Brzy vzniká extrémně páchnoucí sloučenina, kterou tělo vylučuje močí nebo plícemi, tedy dechem.

Přírodou za svěžím dechem

V prvé řadě se ujistěte, že pijete dostatek vody. Pravidelné popíjení během dne nenechá vaše ústa vysušená, což je klíčové. Pokud vám voda není příliš po chuti, přidejte si do každé sklenice kapku voňavé šťávy z citronu. Svěží dech si rovněž udržíte žvýkáním listu máty peprné nebo některých semen fenyklu, která se chlubí svými antiseptickými účinky. Po vydatném jídle je například vhodné sníst petrželovou oblohu, přičemž některé citrusové plody zase pomáhají osvěžit dech a dokonce dezinfikovat ústa.

Text: Petr Smejkal

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom