Dron natočil obrovskou zkázu v moravských vesnicích, které zasáhlo tornádo

Rozsah katastrofy způsobené úderem tornáda při pohledu ze vzduchu připomíná bojiště druhé světové války.
Tornádo na jižní Moravě napáchalo škody za stovky milionů korun
Tornádo na jižní Moravě napáchalo škody za stovky milionů korun
Youtube.com / Petr Veselý

reklama

Ničivé tornádo řádilo přinejmenším v sedmi obcích v širokém pruhu, který se táhne v jihovýchodním směru paralelně s tokem řeky Moravy. Zničeny byly stovky domů, velké množství hospodářských budov, hal a výrobních závodů, bez střechy nad hlavou se v několika minutách ocitlo přes 3 000 lidí.

Dron Petra Veselého zachytil spoušť způsobenou ničivým živlem v městysu Moravská Nová Ves (2 600 obyvatel) a nedaleké vesnici Hrušky (1 600 obyvatel).

Válečná zóna v nemocnici Hodonín

O štěstí mohou mluvit obyvatelé Hodonína, jemuž se tornádo těsně vyhnulo. Situace v hodonínské nemocnici nicméně krátce po úderu tornáda připomínala válečnou zónu. Zdravotníci se ještě večer snažili dostat ze svých domovů do nemocnice pěšky nebo na kole, silnice totiž byly zatarasené troskami a popadanými stromy.

Podle ředitele Nemocnice TGM Hodonín jen zde zdravotníci ošetřili 83 zraněných, z toho čtyři desítky jich v nemocnici zůstaly. Šlo převážně o poranění hrudníku s pneumotoraxem, otevřené zlomeniny, zranění hlavy nebo poraněné obratle.

Další nemocnice v regionu nacházející se v Břeclavi ošetřila přes 70 zraněných. V obou nemocnicích zůstává nejméně deset pacientů ve vážném stavu. Celkově zdroje integrovaného záchranného systému informovaly už o pěti obětech tornáda.

reklama

reklama